Pakistan halkı Türk öğretmenlere sahip çıktı: Onlar terörist değil, sınırdışı etmeyin

Pakistan’daki PakTürk Okulları öğretmenlerinin ülkeden ayrılmalarına yönelik baskılar, okul öğrencileri ve velilerinin de katıldığı Pakistanlı vatandaşlar tarafından protesto edildi. İslamabad, Lahor, Karaçi’deki protestolara yüzlerce öğrenci ve veli katıldı.

Yaklaşık 21 yıldır ülkenin dört bir yanında eğitim hizmeti verildiğini söyleyen veli ve katılımcılar Pakistan hükümetinin duyurduğu, 108 öğretmenin aileriyle birlikte 3 gün içinde ülkeden ayrılmalarını talep etmesinin hukuk dışı olduğunu kaydetti. Pakistan halkının hem iyi hem de kötü günlerinde onlarla bir arada olan Türk öğretmenlere gösterilen bu muamelenin çok incitici olduğunu ve sadece çocuklarını değil kendilerini de şok ettiğini belirtti.

AF ÖRGÜTÜ: PAKİSTAN’IN KALİTELİ EĞİTİME VE ÖĞRETMENLERE İHTİYACI VAR

Uluslararası Af Örgütü Güney Asya Başkanı Champa Patel, ülkenin politik kararlara değil, kaliteli öğretmenlere ve kaliteli eğitime ihtiyacı olduğunu vurguladı. Patel, ülkede 24 milyon çocuğun eğitime erişiminin olmadığını hatırlatarak, “Bu karar sadece Pakistanlı çocukları incitecek.” değerlendirmesinde bulundu. 10 bin öğrencinin bu karardan doğrudan etkileneceğine dikkat çekti.

Veliler, okulların siyasetle alakasız olmasına karşın siyasi bir söylemle cezalandırılmasını ve haklarında herhangi bir suç olmayan Türk öğretmenlerin başka hiç bir ülke vatandaşına reva görülmeyen şekilde sadece 3-4 gün verilerek ülkeden ayrılmasının istenmesinin yanlış siyasi hesap olduğunu kaydetti.

AFP’de yayınlanan haberde ise 17 yaşındaki Abdullah Tahir, “Biz sadece öğretmenlerimizin bizimle birlikte kalmalarını ve çalışmak istiyoruz. Öğretmenlerimiz terörist değil. Onların Türkiye’ye dönmelerini istemiyoruz. ” dedi. Tahir, döndüklerinde öğretmenlerinin tutuklanma tehditiyle karşı karşıya olduğunu da anlattı.

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA BAŞLATILDI

Öğrenci ve veliler öğretmenlere destek olmak için #isupportPakTurk, #isupportmyteachers ve #WeWantOurTeachersBack etiketleriyle twitter ve sosyal medyada kampanya başlattı.
Pak-Türk Okulları yaklaşık 21 yıldır ülkenin dört bir yanında eğitim hizmeti veriyor.

DÜNYA ŞAMPİYONLUKLARI HEP BU OKULLARDAN

Pakistan’ın önde gelen şahsiyetlerinin sitayişle bahsettiği Türk okullarının uluslararası olimpiyatlarda 83’ü altın olmak üzere 194 madalyası bulunuyor. En son Pakistan’daki Türk okulu öğrencisi Sanya Nasir, İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden Cambridge’in düzenlediği sınavda muhasebe dalında dünya birincisi oldu. Pakistan’da 1995 yılında faaliyet göstermeye başlayan Pak-Türk okulları, ülkenin 9 önemli şehrinde 25 okulla hizmet veriyor.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin