‘Özgürlük’ için sokağa inen kadınlar, Taliban militanları tarafından kırbaçlandı

Afganistan’da kontrolü tamamen ele geçiren Taliban’a karşı bugün yüzlerce kadın başkent Kabil’de protesto için sokağa indi. Kabil sokakları kadınların ‘özgürlük’ sloganlarıyla inledi. Taliban’ın militanları ise göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı, gazetecileri darp etti, kadınları ise kırbaçladı. Yönetimi ele geçirdiğinde yaptığı ılımlı açıklamalarla dikkat çeken Taliban’ın kadınlara yönelik tavrı tepki çekti.

Pençşir vilayetini de alarak Afganistan’daki kontrolü tamamen ele geçirdiğini duyuran Taliban, bugün hiç beklemediği bir protestoyla karşılaştı. Pençşir direnişine liderlik eden isimlerden Ulusal Direniş Cephesi komutanı Ahmed Mesud dün Taliban’a karşı ‘ulusal ayaklanma’ çağrısında bulunmuş ve “İçeride veya dışarıda nerede olursanız olun, sizleri ülkemizin onuru, özgürlüğü ve refahı için ulusal bir ayaklanmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullanmıştı. Mesud’un ayaklanma çağrısına uyan aralarında yüzlerce kadının da bulunduğu kalabalıklar Taliban’ı protesto için bugün sokağa indi.

HAVAYA ATEŞ AÇTILAR

Başkent Kabil caddeleri kadınların özgürlük sloganlarıyla inlerken, Taliban militanlarının bu gösterilere de tepkisi sert oldu. Taliban’ın kalabalıkları dağıtmak için havaya ateş açtığı, gazetecileri dövdüğü ve araçlara saldırdığı görülürken, sosyal medyaya düşen bir görüntü ise gündem yarattı.

Çok sayıda kullanıcı tarafından paylaşılan videoda Taliban militanlarının protesto için sokağa inen kadınları kırbaçladıkları görüldü. Uyarılarına kulak asmayan kadınlara sert müdahale eden Taliban militanlarının, kalabalığı dağıtmak için kırbaç kullanmaları dünyaya verdikleri ılımlı mesajların da karşılığının olmadığını gözler önüne serdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin