Özel hastaneler, tatildeki doktoru ameliyat yapmış gibi gösterip SGK’ya milyonluk fatura kesmiş

Sayıştay, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) geçen sene yapılan çok sayıda usulsüzlüğü ortaya çıkardı. Sayıştay’ın 2018 raporuna göre, özel hastaneler tatildeki doktoru, ameliyat yapmış gibi gösterip SGK’ya fatura kesti. Ayrıca fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemlerinde günlük 16 hasta limiti varken 976 işlem yapıldı. Bu çerçevede faturalandırılan işlemlerin toplam tutarı ise 2 milyon 634 bin lira oldu.

Sayıştay raporunda yansıyan tespitlere göre, özel sağlık hizmet sunucularında görev yapan doktorlar hastalık veya analık hali nedeniyle raporlu olduğu ve geçici iş göremezlik ödeneği aldığı tarihlerde, aynı zamanda görevli sayıldı, sağlık tesislerinde ameliyat, muayene vb. işlem yaptılar ve söz konusu işlemler SGK’ya fatura edildi.

SGK bu tür usulsüzlükleri önlemeye dair bir kontrolün bulunmadığını bildirirken Sayıştay, “… bu kontrollerin ivedilikle devreye alınması gerekmektedir.” dedi.

“Doktor, hasta yatağında yatarken nasıl çalışabilir!”

Benzer bir usulsüzlük, sağlık tesislerinde çalışan doktorların, hastalıkları sebebiyle yatarak tedavi gördükleri ya da yıllık izinde oldukları günlerde yaşandı. Doktorlar tatildeyken ameliyat ve muayene gibi işlem yaptıkları ve söz konusu işlemlerin SGK’ya faturalandırıldığı tespit edildi.

Sayıştay “Bir kişinin yatarak tedavi gördüğü tarihlerde, aynı zamanda görevini icra etmesi hayatın olağan akışı ile bağdaşmamaktadır” dedi. Bu çerçevede SGK’ya faturalandırılan tutar ise 3 milyon 743 bin lira oldu.

Günlük tedavi edilebilecek hasta sayısı 16; faturalandırılan işlem 976

Özel sağlık kuruluşlarınca yapılan fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemlerinin faturalandırılmasında da onlarca usulsüzlük tespit edildi. Yönetmeliğe göre fizik tedavi ve rehabilitasyon seansları en az 60 dakika olarak uygulanabiliyor.

Buna göre özel sağlık hizmeti sunucularınca ayaktan fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerinde, bir uzman hekim ve iki fizyoterapist için günlük en fazla toplam 16 hastanın işleminin faturalandırılması gerekirken bu sınıra uyulmadığı ve bu sınırı aşan 417 adet işlem bedelinin Kuruma hatalı bir şekilde faturalandırıldığı ortaya çıktı.

Yine farklı tedavi türünde günlük toplam en fazla 16 olan sınırın aşılarak 976 adet işlemin; günlük toplam en fazla 64 olan sınırın ise aşılarak 1608 adet işlemin SGK’ya fatura edildiği belirlendi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin