Özdağ: ‘Seçime hazırız, 40 AKP milletvekili ile görüşüyoruz’’

Anketlere göre yüzde 10 barajını aştıklarını söyleyen Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, AKP’den yaklaşık 40 milletvekiliyle görüştüklerini bu sayının eskiler dahil edildiğinde 60’ları bulduğunu belirtti. Özdağ, “Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu görüşüyor, ben görüşüyorum, diğer parti yetkililerimiz görüşüyor. Aynı şekilde MHP’li vekiller ile de görüşüyoruz” ifadesini kullandı.

“AK PARTİLİ VEKİLLERLE GÖRÜŞÜYORUZ”

Yeniçağ’dan Orhan Uğuroğlu’na konuşan Selçuk Özdağ, seçim çalışmaları kapsamında çok sayıda milletvekili ile görüştüklerini söyledi. Özdağ, AKP’den yaklaşık 40 vekille görüştüklerini, eskilerle birlikte bu sayının 60’ları bulduğunu ekledi. Başta Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun görüşmeleri sürdürdüğünü belirten Özdağ, kendisi dahil birçok parti yetkilisinin süreci devam ettirdiğini söyledi. Özdağ aynı şekilde MHP’li, ANAP’lı ve DYP’li isimlerle de görüştüklerini belirtti.

“TEK BİR HÂKİM BİLE ERDOĞAN’IN BAŞVURUSUNA OLUMLU YANIT VEREMEZ”

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu’nun, “Yüksek Seçim Kurulu (YSK) zamanında seçim için Erdoğan’ın başvurusunu kabul eder mi?” sorusuna Selçuk Özdağ şöyle cevap verdi:

“Hayır asla edemez. YSK’nın 11 üyesi de yüksek hâkimdir. Anayasanın 101. Maddesi çok açık ve nettir. ‘Bir kişi en fazla iki kez cumhurbaşkanı seçilebilir’ hükmünü AK Parti iktidarı 2007 yılı referandumu ile anayasaya koydu. 2010 ve 2017 anayasa değişikliklerinde bu hüküm aynen kaldı. Erdoğan ise 2014 ve 2017’de iki kez seçilerek bu görevi tamamladı. Bu anayasal hüküm karşısında tek bir hâkim bile Erdoğan’ın başvurusuna olumlu yanıt veremez.”

“YSK’NIN 11 ÜYESİNİ KAMUOYUNA AFİŞE EDERİZ”

YSK’nın başvuruyu kabul etmesi ihtimalini de değerlendiren Özdağ, “Gelecek Partisi olarak bu anayasa hükmünü çiğneyen YSK’nın 11 üyesini kamuoyuna afişe ederiz. 81 ile üzerlerinde resimleri ve isimleri bulunan YSK üyelerinin afişlerini üzerlerine, ‘İşte Anayasayı çiğneyenler’ diye kocaman yazı koyar onları afişe ederiz. Gazetelere ve televizyonlara ilanlar veririz. Sokağa çıkamazlar, milletin yüzüne bakamazlar. Dünyayı başlarına yıkar, Anayasayı çiğnetmeyiz…”

‘‘Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı dönemini sona erdirmede kararlı mısınız?’’ sorusuna Özdağ şöyle cevap verdi:

“Hayır ona Anayasaya uyma ve yeniden üçüncü kez aday olma yolu gösteriyorum. Ne YSK’yı Anayasayı çiğnemeye yönlendirsin ne de demokrasiye böyle bir darbe vursun. Yapacağı tek şey vardır eğer üçüncü kez Cumhurbaşkanı olmak istiyorsa o da erken seçim kararı almasıdır. AKP ve yandaşı MHP’nin Meclis’teki oyları erken seçim için gerekli olan 360’a yetmiyor. ‘Haydi erken seçim yapalım’ diyerek muhalefetle ortak tarihi belirlesin ve Meclis erken seçim kararı alsın. Erdoğan da anayasayı çiğnemeden 3. kez aday olsun. Olsun ki hayatındaki ilk siyasi yenilgisini ona yaşatalım.”

‘‘MHP’Lİ VEKİLLER İLE DE GÖRÜŞÜYORUZ’’

Orhan Uğurlu’nun ‘‘Gelecek Partisi seçime hazır mı?’’ sorusu üzerine Özdağ şu ifadeleri kullandı:

‘‘Yaptırdığımız anketlere göre yüzde 10 barajını aştık. AKP ve MHP’den bıkan, ezilen, ekonomik buhran altında çaresiz kalan yüzbinlerce seçmen Gelecek Partisi’ni tercih ediyor. Çok sayıda milletvekili ile görüşüyoruz. Eski ve yeni tüm vekiller Cumhur İttifakı’ndan da ucube rejimden de şikâyet ediyorlar. AKP’nin kötü yönettiğinin ve seçimi kazanamayacağının farkındalar. AKP’den yaklaşık 40 milletvekili ile görüşüyoruz. Eskiler de dahil edildiği zaman bu sayı 60’ları buluyor.

Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu görüşüyor, ben görüşüyorum diğer parti yetkililerimiz görüşüyor. Siyasetin içerisinden gelen hepimiz görüşüyoruz. Aynı şekilde MHP’li vekiller ile de görüşüyoruz. Anavatan Partisi’nde, Doğru Yol Partisi’nde siyaset yapmış eski vekiller ile de görüşüyoruz. Partimize büyük katılım oluyor, olacak…”

 

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin