Oyuncak hırsızları

YORUM | M. NEDİM HAZAR

Öyle tuhaf, öyle gerçek dışı, öyle fantastik bir ülkeye döndük ki, her sabah bir garabete uyanmaya alıştık artık.

Buna rağmen sağ olsun siyasal İslamcı tayfa her gün bizi şaşırtmayı başarıyor.

Son haberi okudunuz mu?

Başlık şu: Saraydaki oyuncak hırsızları!

İlk ayrıntı ise şöyle:

Cumhurbaşkanlığı Sarayı yerleşkesinde bulunan Millet Camii altındaki depolardan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurtiçi gezilerinde çocuklara dağıttığı oyuncakların resmi araçlarla çalındığı ve bu kapsamda gözaltına alınan 8 şüpheliden üçünün tutuklandığı ortaya çıktı.

Çocukların oyuncağını çalabilmeleri mi yoksa bunu yapanların ülkenin yönetim merkezinde olmaları mı daha dehşet verici siz karar verin!

T24 isimli haber sitesinde yer alan habere göre (başka pek medya kalmadı zaten) olay şöyle gelişmiş:

Cumhurbaşkanlığı’nın kapalı devre kamera sistemini takip eden görevliler 22 Nisan gecesi saat 01.45 sıralarında Millet Camii altındaki depolardan, bir araca kolilerin yüklendiğini fark ederek, durumu kapı görevlilerine bildirdi.

Olaya bakın, Cumhurbaşkanlığı merkezinde gece operasyon yapılıyor, hırsızlık operasyonu.

Normal sokak ve evlerde her şey olur bu ülkede!

Devam edelim.

Aracın yanına giden kapı görevlileri, Millet Camii arkasındaki itfaiye girişi önünde, camında Cumhurbaşkanlığı resmi araç giriş kartı bulunan ve arka kapıları açık durumda olan kapalı kasa bir minibüsün park halinde olduğunu, bagajın yarısına kadarının da kolilerle istifli olduğunu gördü.

Daha sonra bazı sesler duyan görevliler, oyuncak deposunun ışıklarının yandığını fark ederek içeri girdi. Depo önünde, içerisinde 4-5 adet koli bulunan bir el arabası olduğunun görülmesi üzerine, kolileri yükleyen T.Y.’ye ne yaptığı soruldu. T.Y. de, Cumhurbaşkanının yakın zamanda il dışına çıkacak olması nedeniyle oyuncakları hazır bulundurmak için araca taşıdığını söyledi. T.Y.’nin gitmesine izin verildi ancak davranışlarından şüphelenilmesi üzerine durum Mali ve Destek Hizmetler birimine iletildi. Yapılan araştırmada T.Y.’ye herhangi bir yetkili tarafından böyle bir görev verilmediği anlaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocuklara hediye dağıttı « Köroğlu Gazetesi | Bolu

İncelenen kamera görüntülerinde de şüphelilerin zaman zaman minibüslere oyuncak kolileri yüklediği ve bu şekilde son 1 ayda 298 kolinin dışarıya çıkarıldığı belirlendi.

Bunun üzerine T.Y.’nin anlatımlarında ismi geçen 5 kişi de mülakata (sorgu demeye yürekleri yetmiyor sanırım) alındı ancak hiçbiri iddiaları kabul etmedi.

Mülakata (hehe!) alınan 6 isim hakkında 25 Nisan akşamı bir tutanak tutularak, emniyete ihbarda bulunuldu. Tutanakta, şüphelilerin yaklaşık 5 yıldır oyuncak çaldıkları da belirtildi.

İhbarın ardından savcılığa bilgi veren polis, 6 şüpheliyi evlerinde arama yaparak gözaltına aldı. Polis daha sonra da saray çalışanlarının oyuncakları düşük fiyattan satan kırtasiyeci ile iş yeri deposunda oyuncak sakladığı belirlenen ve şüphelilerden birinin akrabası olan oto tamircisini, ev ve işyerlerinde arama yaptıktan sonra yakalayarak emniyete getirdi.

Adam külliyeden külliyen oyuncakları çalıp yedi sülalesine istiflemiş anlayacağınız.

Hikaye böyle bitmiyor devamı da enteresan…

T.Y., son 1 yıldır gece vardiyasında çalıştığını, depo sorumlusunun odasından oyuncak deposunun anahtarını gizlice alarak, zaman zaman kolilerle oyuncak çaldığını ve düşük fiyattan piyasaya sattığını itiraf etti.

T.Y., kimlerle birlikte bu işi yaptığını anlatırken, çalışanlardan birinin de programlarda fazladan oyuncak dağıtılmış gibi tutanak tutarak, artırdıkları oyuncakları bir akrabasının işyerinde sakladığını ve ardından sattığını söyledi.

Eh bittabi kimin elemanı!

Çalma, çırpma, abartma, şişirtme, çarpıtma…

Görüldüğü üzere sarayın tüm maharetleri tekmili birden var bu olayda!

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürerken, son 1 ay içerisinde çalındığı belirlenen oyuncaklara ilişkin de araştırma yapıldı. Tespitlere göre kumandalı araba kolilerinde 24’er, oyuncak bebek kolilerinde ise 16’şar adat bebeğin bulunduğu belirlendi. Zararın hesaplanabilmesi için piyasa araştırması da yapıldı. İki ayrı firmadan oyuncaklar için takdiri kıymet belirlemeleri istendi. Firmalar da kumandalı arabanın piyasa alış fiyatının yaklaşık 126, satış fiyatının 182 lira, oyuncak bebeğin alış fiyatının 85, satış fiyatının ise 110 lira olduğunu hesapladı. Bu sayede 1 ayda çalınan 298 koli oyuncağın yaklaşık fiyatının 840 bin lira olduğu değerlendirilirken, buna kırtasiyecinin deposu ile şüphelilerden birinin evinde bulunan toplam 660 adet oyuncak da eklenince, son 1 ayda toplam 919 bin 958 liralık oyuncağın dışarıya çıkarıldığı belirlendi. Öte yandan zarar hesaplaması yapılırken, alış fiyatı üzerinden değerlendirme yapıldı.

Firmalar kumandalı arabanın piyasa alış fiyatının yaklaşık 126, satış fiyatının 182 lira, oyuncak bebeğin alış fiyatının 85, satış fiyatının ise 110 lira olduğunu hesapladı. Bu sayede 1 ayda çalınan 298 koli oyuncağın yaklaşık fiyatının 840 bin lira olduğu değerlendirilirken, buna kırtasiyecinin deposu ile şüphelilerden birinin evinde bulunan toplam 660 adet oyuncak da eklenince, son 1 ayda toplam 919 bin 958 liralık oyuncağın dışarıya çıkarıldığı belirlendi.

8 şüpheliden üçü tutuklanmış tutuklanmasına ama bence yanlış yapılmış.

Nasılsa Nebati gitti gidecek, hazır makam boşalmışken yakışır o koltuk oyuncak hırsızlarına…

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. Abi sadece T24 deseydiniz. Haberi bu haber sitesinden aldığınızı söylemeniz hakkaniyetli olmuş. Ama parantez içinde bu sözde muhalif habersitesi hakkında belirttiğiniz ifadeler de çok hakkaniyetli olmamış. Herkese hakkı kadar değer verelim isterim. Allah’a emanet olun.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin