Oxfam’ın gelir eşitsizliği raporu: Uçurum büyüyor

İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, yayımladığı raporunda gelir eşitsizliğini gözler önüne serdi. Raporda, dünyanın en zengin 2 bin 153 kişisinin elinde bulunan servetin, 4,6 milyar kişinin toplam servetinden fazla olduğu belirtildi. Dünyanın en zengin kişisi olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un toplam serveti 116,4 milyar dolar seviyesinde. En zengin ikinci kişi olan Fransız işinsanı Bernard Arnault ise 116 milyar dolarlık servete sahip.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre raporda, “Eğer herkes 100 dolarlık banknotlardan oluşan servetlerinin üzerinde otursaydı, dünyanın büyük kısmı yerde oturuyor olurdu. Gelişmiş bir ülkede yaşayan orta halli bir kişi bir sandalye yüksekliğinde otururken, en zengin iki kişi uzayda olurdu.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda yer alan bir diğer benzetmede ise bundan 5 bin yıl önce inşa edilmiş piramitlerin yapıldığı dönemde günde 10 bin dolar biriktiren bir kişinin toplam servetinin dahi en zengin beş kişinin servetinden yüzde 80 düşük olacağı vurgulandı.

ZENGİNLERDEN DAHA FAZLA VERGİ ALIN

Oxfam, gelir adaletsizliğinin ortadan kaldırılabilmesi için ülkeleri zenginlerden daha fazla vergi almaya çağırıyor. Sadece yüzde 0,5’lik vergi artışının dahi eğitim ve sağlık alanlarında 117 milyon yeni istihdam yaratabileceği belirtiliyor.

AŞIRI SERVET, İŞLEMEYEN BİR EKONOMİK SİSTEMİN EMARESİDİR

Fırsat ve gelir adaletsizliğinin azaltılması için hükümetlerin ulusal sağlık hizmetlerine daha fazla yatırım yapması gerektiği ifade edilen raporda, aşırı servet anlayışının ortadan kaldırılması gerektiği belirtildi. “Aşırı servet, işlemeyen bir ekonomik sistemin emaresidir” denilen raporda, hükümetlerin zengin ve fakir kesimler arasındaki uçurumu kapatacak radikal politikaları yürürlüğe koyması gerektiği vurgulandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin