ÖTV teşviği uzamazsa, binlerce bayi kepenk indirecek

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

Otomotivde uygulanan ÖTV ve KDV indirimleri teşviği 30 Haziran’da sona erecek. Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, yıl sonuna kadar otomobil grubunda motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ve ticari araç grubunda ÖTV’nin sıfırlanmasını ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesini önerdi. Ancak iddiaya göre iktidar, ÖTV teşviğini uzatmayı düşünmüyor. Eğer korkulan olur ve teşvik kaldırılırsa, zaten yok denerek kadar azalan satışlar tamamen duracak. Bu durumda yüzlerce bayi kepenk kapatırken, işsiz sayısına binlerce kişi daha eklenecek! Çok değil, 3 yıl önce yaklaşık 984 bin olarak kayıtlara geçen toplam otomobil ve ticari araç satışı bu yıl 300 bini bile bulamayabilir…

İnşaatla birlikte ekonomik krizden en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor otomotiv. Özellikle dolar kurundaki artış otomobil fiyatlarını yüzde 50’leri aşan oranlarda artırdı. Bu da satışların bıçak gibi kesilmesine, üretimin durmasına ve dolayısıyla işsizliğin de artmasına neden oldu. 2016’da toplam otomobil ve ticari araç satışı yaklaşık 984 bin olarak kayıtlara geçmişti. Bir sonraki yıl rakam 956 bine geriledi. Geçtiğimiz yıl pazar yüzde 35 daraldı, toplam satış yaklaşık 621 bin olarak açıklandı. 2019 Ocak-Mayıs döneminde ise önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 azalarak 156 bin 990 adet oldu. Bu yıl ise toplam satış hedefi 350-400 bin aralığında…

‘ÖTV SIFIRLANSIN, TEŞVİK UZATILSIN’ ÇAĞRISI

Otomotivde pazarı hareketlendirmek için uygulamaya konulan ÖTV teşvik indirimi 30 Haziran’da bitiyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, bir kaç gün önce bir açıklama yayınladı. Söz konusu açıklamada Bilaloğlu, 2019 sonuna kadar otomobil grubunda motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ve ticari araç grubunda ÖTV’nin sıfırlanmasını ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesini istedi. Bilaloğlu, “Sağlanacak olan bu can suyu, yaratılmakta olan tahribatı minimize edecek ve sektörümüz de içerisinden geçilen bu süreçte ülkemiz yararına üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

300 BİN SATIŞ BİLE YAPILAMAZ!

Otomotiv sektörü ‘can suyu’ istiyor. ÖTV ve KDV indirimleri teşviği geçtiğimiz yıl 31 Ekim’de devreye girmiş ve bugüne kadar iki kez uzatılmıştı. Ancak iddiaya göre iktidar temsilcileri, 30 Haziran’da sona erecek teşvik uygulamasını üçüncü kez uzatmak istemiyor. ÖTV ve KDV indirimlerinin uzamaması zaten durma noktasına gelen satışların tamamen bitmesi anlamına gelir. Bu da yüzlerce bayiinin kepenk kapatması ve sayıları resmi rakamlara göre 4 milyon 670 bine dayanan işsiz ordusuna binlercesinin daha eklenmesi demek. Böyle bir durumda 2016’da 984 bin otomobil ve ticari araç satışı gerçekleştiren sektörün bu yıl 300 bini bile zor bulur.


5 aylık ÖTV geliri 3,6 milyar

Nisan ayında motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV 846 milyon lirayken mayıs ayında bu rakam 805 milyon TL’ye geriledi. İlk beş ayda devletin motorlu taşıtlar üzerinden aldığı ÖTV toplam 3,6 milyar lira. Teşvik uzatılırsa sektörün hedefi 400 bin araç satışı. Bu durumda alınacak verginin toplamda 10 milyar lirayı bulması bekleniyor. Ancak teşvik uzatılmaz ve satışlar 300 bin seviyelerinde kalırsa, devletin alacağı ÖTV miktarının da 6,5-7 milyar TL seviyelerinde kalacağı tahmin ediliyor.


Nissan Qashqai artık daha güçlü! 

Türkiye’nin en çok tercih edilen SUV modeli Nissan Qashqai, daha yüksek performanslı torbo beslemeli 1.3 litre DIG-T benzinli ve daha tasarruflu 1.5 litre dizel motor seçenekleriyle Türkiye yollarında. Yeni 1.3 litre DIG-T benzinli yeni motor seçeneği, 160 beygir güç üretiyor.
Eski 1.2 ve 1.6 litrelik motorlarla karşılaştırıldığında, yeni benzinli üniteısı torku daha yüksek. Bu da otomobilin ivmelenmesini hızlandırırken yakıt tüketimini düşürüyor. Yeni ünite daha az CO2 salınımı gerçekleştiriyor. Ortalama yakıt tüketimi, 100 km’de 5.3 litre. Ancak 18 inçlik jantlar ile birlikte bu rakam 5,7 litreyi görüyor. 1.3 litre DIG-T benzinli motor seçeneği, Renault-Nissan-Mitsubihi ittifakı ve Daimler işbirliği ile geliştirildi. Nissan, 1.3 litre DIG-T benzinli motoru ilk kez Qashqai’de kullandı. Söz konusu model 6 vitesli manuel ve tamamen yeni geliştirilen 7 vitesli Çift Kavramalı Şanzıman (Dual Clutch Transmission – DCT) seçenekleri ile sunuluyor. Manuel vitesli versiyon 260 Nm torka sahipken, çift kavramalı otomatik vitesli versiyonu 270 Nm torka sahip. Bu arada, Qashqai’nin 115 beygir gücüne sahip 1.5 dCi versiyonlarında da artık Çift Kavramalı Şanzıman (DTC) seçeneği sunulacak.

5. nesliyle karşınızda; Clio’ların en iyisi!

Fransız otomotiv devi Renault’un B segmentteki iddialı oyuncusu Clio yenilendi. 5. Nesil olarak piyasaya sürülen Clio, Türkiye’de Ekim ayında piyasaya çıkacak. Türkiye’de Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretilen Yeni Clio, Euro NCAP testinden 5 yıldız almayı da başardı. ‘Clio’ların en iyisi’ sloganıyla üretilen yeni Clio’nun DNA’sını koruduğuna işaret eden Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Üst segmentlere ait güvenli sürüş özellikleri ayrıca segmentinde ilk ve inovatif donanımları ile Yeni Clio’yu Türkiye’de Ekim ayında otomobilseverlerin beğenisine sunacağız. Renault, Yeni Clio ile B segmentinde yeni bir çığır açıyor ve rekabeti bir üst seviyeye taşıyor.” dedi. Clio, tüm dünyada 15 milyondan fazla satış rakamıyla en çok tercih edilen Fransız otomobili olma özelliğine sahip.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin