Otomotivin geleceği ÖTV’ye bağlı!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

Oldukça zor günler geçiren otomotiv sektörünün geleceği ÖTV indiriminin devamı ve faizlerin oranına bağlı. Sektör temsilcileri Haziran’da sona erecek olan ÖTV indiriminin devamını istiyor. Ayrıca faizlerin de yüzde 1’lerin altına çekilmesini talep ediyor. Aksi halde sektörün geçtiğimiz yılki seviyelerine ulaşması mümkün değil.

Otomotivde geçtiğimiz yıl yaşanan daralma bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 35 azalarak 620 bin 937 adet olarak gerçekleşti. 2017 yılında 956 bin 194 adet satış yapılmıştı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2019 yılı ilk dört ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 48 azalarak 119.440 adet olarak kayıtlara girdi.

500 BİN SATIŞ BAŞARI SAYILACAK!

Otomotiv sektöründeki daralmayı önlemek için geçtiğimiz yıl kasım ayında yürürlüğe giren ÖTV ve KDV indiriminin süresi geçtiğimiz günlerde 30 Haziran 2019’a kadar uzatıldı. Ancak bu da daralmanın önüne geçemedi. Geçtiğimiz yılı 620 bin satışla kapatan sektör temsilcileri bu yıl 500 bin rakamına ulaşırsa kendisini başarılı sayacak. Ancak bunun olabilmesi 30 Haziran’da bitecek olan ÖTV indiriminin süresinin uzatılmasına ve otomobil kredi faizlerinin yüzde 1’in altına çekilmesine bağlı. ÖTV’de sürenin uzatılmaması durumunda sektörün 400 bin rakamına ulaşması bile mümkün gözükmüyor. Ki bu da bir önceki yıla göre yüzde 50’ye varan bir daralma anlamına geliyor.

50 BİN LİRA İÇİN 40 BİN LİRA FAİZ ÖDENİYOR!

ÖTV ve KDV indirimlerinin süresinin uzatılması pazarın canlanması için yeterli değil. Bunun için yüzde 2’lere dayanan araba kredi faiz oranlarının da yüzde 1’in altına çekilmesi zorunluluk. Bugünkü oranlarda 50 bin liralık bir otomobil kredisi için 48 ayda ödenen para toplam 85-90 bin liraya kadar çıkıyor. Ayrıca bankaların mevduatlara verdiği faiz oranlarının yüksek olması da tüketiciyi faize yönlendiriyor. İnsanlar 100 bin liraya araba almak yerine, o parayı faize yatırarak aylık 1.800-1.900 lira faiz alıyor!

Yeni Golf’ün içi böyle olacak!

Alman otomotiv devi Volkwagen’in en çok sevilen otomobili Golu, 8. nesliyle piyasaya girmeye hazırlanıyor. 2020 model Volkswagen Golf’ün iç kısmına ait casus fotoğraflar internete düştü.

İnternete düşen haberlere göre fotolar, yol kenarında bekleyen prototipten çekildi. Dış hatlarda radikal değişiklikler yok ancak içerisi tam anlamıyla yeniden tasarlanmış.

Yeni nesil Golf’te fiziksel tuş sayısı da azaltılmış. Aracın gösterge paneliyle multimedia ekran bütün olarak gözüküyor. Ekranın hemen altında dokunmadik bir küçük ekran daha yer alıyor. muhtemelen klima vs. buradan kontrol edilecek.

2019 Ford Focus ST Wagon; Kışkırtıcı

2019 Ford Focus ST Wagon’un üzerindeki örtü nihayet kalktı. Otomobil, performanstan vazgeçmek istemeyen geniş aileler için biçilmiş kaftan! 2,3 litrelik motor 276 beygir güç ve 420 Nm tork üretiyor. Bir diğer güç ünitesi 2.0 litrelik turbo dizel motor ise 187 beygir güç ve 400 Nm tork değerleriyle sürüş keyfinizi katlayacak.

BAGAJ HACMİ ARTIRILMIŞ

Yeni nesil Ford Focus ailesinin artık daha sportif olduğunu ve daha fazla teknoloji barındırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sportif Focus ST, geçtiğimiz aylarda tanıtılmıştı. Gözler yeni Focus ST Wagon’a çevrildi. Ve nihayet onunla ilgili ilk fotoğraflar da paylaşıldı. Dış tasarında ST-Line paketinden çok farklı çizgiler yok. Ancak bagaj hacminin oldukça arttığını görebiliyoruz.

ECOBOOST SİZİ UÇURACAK!

Kaputun altında . Benzin tarafında 276 beygirlik 2.3 litre EcoBoost turbo ünite görev alıyor. Dizel tercih edenler için de 187 beygirlik 2.0 litre EcoBlue turbo motor bulunuyor. Her iki motor da standart olarak 6 ileri manuel şanzımanla çalışıyor, fakat EcoBoost motorda 7 ileri otomatik şanzıman seçeneği de sunulacak.

Opel, Avrupa’da 210 bin otomobili geri çağırdı

Opel ADAM Black Jack

Opel, Avrupa genelinde 2018 ve 2019 yılı imalatlı Opel Adam ve Corsa model 210 bin aracı servislere geri çağırdı.

Almanya’daki Opel merkezinden yapılan açıklamada, Opel Adam ve Corsa’nın 1,2 ile 1,4 litrelik motor hacmine sahip benzinli araçlarında, yüksek hızla seyirlerde ‘lambda sensörü’nün hata verme ihtimalinin bulunduğu aktarıldı. Söz konusu hatanın, kanuni nitrik oksit değer sınırlarının aşılmasına sebep olabileceği belirtildi. Açıklamaya göre arıza herhangi bir Opel servisinde, program güncellemesiyle ücretsiz giderilebiliyor.

Bu arızadan etkilenen Almanya’daki araç sayısın ise 54 olduğu bildirildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin