Otomotivde ‘umutsuzluk’ rekoru!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç pazarı, bu yılın eylül ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 115,8 büyüdü. ODD’nin verilerine göre pazar, toplam 90 bin 619 adetlik satış rakamına ulaştı. Bu tüm zamanların en yüksek eylül ayı rakamı. Avrupa’da ise durum Türkiye’dekinin tam tersi, pazar daralıyor. Peki işsizliğin tırmandığı, gelirlerin azaldığı ve otomobillerin yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 30 zamlandığı dönemde Türkiye’de otomobil satışları neden artıyor? Sorunun cevabı basit aslında; Türkiye’de yaşayan insanlar, TL’nin değer kaybının devam edeceğini, kura bağlı olarak bugün 200 bin TL olan otomobilin fiyatının gelecek yıl 250 bin TL’ye çıkacağını düşünüyor. Özetle ‘gelecekten’ umudu azalan tüketici bugün fahiş fiyattan da olsa borç harç bir otomobil almayı ‘kârlı’ bir yatırım olarak görüyor. 

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) ‘Otomotiv Pazarı 2020 3. Çeyrek’ sonuçları açıklandı. Buna göre, Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2020 yılının 9 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75,5 büyüyerek 493 bin 621 adet olarak gerçekleşti. Bu çok ciddi bir büyüme oranı. Bu yılın eylül ayı ile geçen yılın aynı ayı değerlendirildiğinde ise otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 115,8’lik büyümeyle 90 bin 619 adet oldu. Tüm zamanların en iyi eylül rakamları. Ağustos ayının sonunda yaşanan ÖTV zammına rağmen söz konusu rakamlara ulaşılması inanılmaz.

AVRUPA PAZARI KÜÇÜLÜYOR

Satışların artması otomotiv sektörü açısından sevindirici bir gelişme. Ancak gelirlerin azaldığı, borçların arttığı, işsizliğin tırmandığı bir dönemde insanların neden ‘çıldırmış’ gibi otomobil aldığı sorusu herkesin zihnini meşgul ediyor. Zira Avrupa’da pazar Türkiye’nin aksine küçülüyor. İnsanlar pandeminin neden olduğu krizin yarattığı belirsizlik nedeniyle öncelikle acil ihtiyaçları olan mal ve hizmetlere yöneliyor.

Geçtiğimiz ay AB’de toplam pazar yaklaşık yüzde 18 küçülmüştü. Örneğin, İngiltere’de yıllık bazda eylül ayında toplam araç satışı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 33,2 azalarak toplam 1 milyon 243 bin adet olarak kaydedildi. Son 21 yılın en düşük satışı. İspanya ve Fransa’da da düşüş devam ediyor. ODD’nin verilerine göre ağustos ayı itibariyle toplam AB pazarı yüzde 17,7 küçülmüştü. 

TÜRKLERİN, GELECEKTEN UMUDU YOK

Türkiye’de hem ÖTV zammının, hem de kurdaki yükselmenin etkisiyle yılbaşından bu yana otomobiller yüzde 30 civarında zamlandı. Şimdi herkes, ekonomik krize ve Ağustos ayı sonundaki ÖTV zammına rağmen Türkiye’de satışların nasıl bu kadar arttığı sorusuna cevap arıyor. Söz konusu sorunun tek cevabı yok ancak en önemlisi Türkiye’de yaşayan insanların geleceğe dair umutlarını kaybetmiş olmaları. Türkiye’de yaşayanlar, bugün 200 bin liradan satılan otomobilin, kurun yükselmesiyle bir yıl sonra 250 bin lira olacağını düşünüyor. Bu motivasyonla kredi çekerek fahiş fiyattan da olsa otomobili alıyor. Onlara göre bugünkü fiyatlar, gelecek 5 yılın en düşük fiyatları!

OTOMOBİL YENİDEN YATIRIM ARACI!

Pandemi nedeniyle insanların toplu taşıma yerine otomobili tercih etmesi bir başka neden olarak gösterilebilir. Ayrıca ikinci el fiyatlarındaki fahiş artış, otomobili yeniden ‘yatırım’ aracı haline getirmiş durumda. Tıpkı 20-25 yıl önceki gibi! Geçtiğimiz yıl 50 bin liradan satılan otomobilin bugünkü satış fiyatı mübalağasız, 100 bin TL oldu! Vatandaşlar, bugün 100 bin liraya aldıkları otomobilin bir ay sonra 110 bin lira olacağını düşünüyor; ki son 1 yıldır öyle oldu… Salgın nedeniyle arzın azalacağına dair endişelerin de insanları otomobil almaya sevk ettiği söylenebilir. Düşük bir ihtimal olsa da, geçmişte ötelenen alımların, bu yıl yapıldığını söyleyenler de var.

2 YORUMLAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin