Afrin’deki TSK operasyonu tasfiye mi yağmacılara ders mi?

Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) kopan grup Afrin’de yağmaya girişti, TSK ile çatıştıTSK’ya bağlı birlikler, ÖSO’dan ayrılan çetelerin Türkiye’nin kontrolündeki Afrin’de yaptığı hırsızlık ve gaspa karşı operasyon başlattı.

Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre, TSK ve bir kısım ÖSO birlikleri dün sabaha karşı Afrin’de operasyon başlattı. Operasyonun gerekçesinin ÖSO’dan ayrılan bazı grupların toplumun huzur ve güvenliğini bozan gasp ve hırsızlık gibi eylemleri olduğu açıklandı.

Bölgeden detaylı haberler yapan ANF Haber Ajansı’nın olayla ilgili haberinde ise “Türk devletinin Afrîn’de kendisine bağlı olan bazı çete gruplarını tasfiye etmeye başladığı” bildiriliyor. Haberde, Ahrar Şarqiye ile Hurras El Din çeteleri içinde yer alan bazı gruplara operasyon yapıldığı ifade edildi.

Devlet ajansı AA ve Hürriyet’in haberlerinin aksine ANF, “Afrin’de MİT’in, Ceyşül Vatan (Suriye Ulusal Ordusu) adı altında bir araya getirdiği grupların, dün sabah saatlerinde çoğunluğu Dêyrul Zor’da DAİŞ’ten kopan ve Ehrar Şerqiye ismiyle bir araya gelen gruba karşı tasfiye hareketi başlattığını” duyurdu.

Ajans haberinde yerel kaynaklara dayanarak, “Afrîn kent merkezinde yaşanan çatışmalar yer yer devam ederken, MİT’in Afrîn sorumlusunun Ehrar El Şerqiye çetelerine Ceyşül Vatan’a biat etmeleri, aksi halde tasfiye edileceklerini söylediğini” ileri sürdü.

TSK ve MİT Kaynaklı devlet haberlerinde ise, dün sabah saat 05.00 itibariyle başlayan operasyon sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilirken bazı soyguncuların çatışmaya girdiği ileri sürüldü. Bu gruplardan çok sayıda kişinin etkisiz hale getirildiği ve yaralananların olduğu operasyon gruplar etkisiz hale getirilinceye veya güvenlik güçlerine teslim olana kadar süreceği’ vurgusu yapıldı.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin