Orman yangınları rejimi kül etti: 10 güne, onlarca skandal!

orman yangınları

HABER İNCELEME| İLKER DOĞAN

AKP rejimi, 28 Temmuz’da başlayan orman yangınlarında küllerin altında kaldı. On binlerce hektar ormanlık alan geç ve yetersiz müdahale nedeniyle 1 hafta içerisinde küle döndü.  Yüzlerce ev yandı, hayvanlar telef oldu. Yangınlarda 9 kişi hayatını kaybetti.

Orman yangınlarında vatandaşlar canla başla mücadele etti. Türkiye büyük bir dayanışma örneği sergilerken, iktidar temsilcileri onlarca skandala imza attı. Yangın bölgesine giden Erdoğan, vatandaşın kafasına çay fırlattı. Yetmedi, köylülerle kredi pazarlığı yaptı. Orman Bakanı Pakdemirli, belediyeleri suçladı. Her afet sonrası olduğu gibi yine vatandaşa iban verildi.

THK kayyımının Türkiye alev alev yanarken bir yakınının düğününde olduğu ortaya çıktı. TC devletinin envanterinde bir tane bile yangın söndürme uçağı olmadığı açıklandı. Afet koordinasyon merkezlerinde yapılan hiçbir toplantıya muhalif belediye başkanları çağırılmadı.

RTÜK, resmi yazı ile yangınlara ilişkin haber yapan televizyon kanallarını tehdit etti. Gönüllülerin yangın bölgesine girmesine yasak getirildi. Vatandaşlarla kredi pazarlığı yapılırken Somali’ye 30 milyon dolar hibe verildi. Sosyal medya üzerinden ‘Help Turkey’ etiketiyle paylaşım yapanlar hakkında soruşturma başlatıldı.

İlk yangın haberi 28 Temmuz’da Manavgat’tan geldi. Farklı bölgelerde çıkan orman yangınlarına sadece bir uçakla ve arasözlerle müdahale edildi. Yangın rüzgarında etkisiyle büyüdü ve önü alınamaz hale geldi. 1 gün sonra uçak sayısı 3’e, 30 Temmuz’da ise 6’ya çıkarıldı.

TAHLİYELER BAŞLADI

Manavgat’ta alevlerin yerleşim yerlerine sıçraması kısa sürdü. Bir çok mahalle tahliye edildi. Ardından Marmaris ve Osmaniye’de de alevler yükseldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 29 Temmuz’da yaptığı açıklamada, tüm ekiplerin sahada çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. TOKİ’nin çalışmalara başladığını anlattı.

TOKİ’DEN JET HIZIYLA PROJE

TOKİ, bu konuşmadan 3 gün sonra yangınlar sürerken projeleri açıkladı. TOKİ’nin jet hızıyla proje açıklaması, planların daha önce hazırlandığı iddialarını gündeme getirdi.

İMAR İZNİ, TURİZM BAKANLIĞI’NA VERİLDİ

Yangınlar sürerken orman ve kıyıları yapılaşmaya açacak Turizm Teşvik Yasası Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayınlandı. Orman alanlarındaki yapılaşma tasarrufu Orman Bakanlığından alınıp Turizm Bakanlığına verildi. Söz konusu gelişme, yanan ormanlık alanların bir kısmının turizm yatırımcısına peşkeş çekileceği iddialarını gündeme getirdi.

ENVANTERDE UÇAK YOK

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 30 Ağustos’ta envanterlerinde 1 tane bile yangın söndürme uçağı bulunmadığını açıkladı. Pakdemirli,  “Envanterimizde yangın söndürme uçağı ve helikopteri yok. Bu ezelden beri böyle. İhaleye çıkıyoruz.” dedi.

mevlüt çavuşoğlu

VATANDAŞA İBAN VERİLDİ

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, pandemi döneminde olduğu gibi yine vatandaşta hesap numarası verdi. Çavuşoğlu, “Duyarlı vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Milletimiz cömerttir. Elinden gelen desteği her zaman yapar.” dedi.

THK BAŞKANI DÜĞÜNE GİTMİŞ

Türkiye, alevlerle boğuşurken THK’nın Kayyım Heyeti başkanı Cenap Aşçı’nın bir yakınının düğününe gittiği ortaya çıktı. Bu nedenle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da kendisine ulaşamamıştı. Tepkiler üzerine, ‘düğüne’ değil nikaha gittiğini söyledi. Meselenin ‘abartıldığını’ savundu.

THK’ya 2019 yılı ekim ayında kayyım atandı. 2020 yılında THK’nın uçaklarından 4’ü göreve hazırdı. Bu yıl ise hiç biri uçamıyor. CHP’li vekiller söz konusu uçakları Türk Hava Kurumu Etimesgut Meydan İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde buldu.

UÇAKLAR 1 YILDA ‘UÇAMAZ’ HALE NASIL GELDİ?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ‘uçamayacak durumda’ dediği THK’nın uçaklarının geçtiğimiz yıl uçuşa hazır olduğu ortaya çıktı. Aynı uçakların 2019’da Tekno Fast’ta gösteri yaptığı da açıklandı. Buna göre uçaklar, kayyım yönetimi tarafından ‘uçamaz’ hale getirilmişti.

ERDOĞAN’DAN KREDİ PAZARLIĞI

Erdoğan yangınların 3. gününde, 31 Temmuz’da Marmaris’e geldi. Evleri yanan köylüleri ziyaret etti. TOKİ tarafından yapılacak evleri köylülere ‘kredi’ ile satacaklarını anlattı. Erdoğan: “Mesela 500 bin liralık masraf varsa, onun 300 bin lirasını biz karşılayacağız. 200 bin lirasını da kredi olarak ödeyeceksiniz.”

THK’YI HEDEF YAPTI

Yetersiz kalan yangın söndürme uçakları hakkında THK’yı suçlayan Erdoğan, “Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi, uzun yıllardır bu görevi yürüten Türk Hava Kurumu’nun (THK) filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır” dedi.

VATANDAŞA ÇAY FIRLATTI

Marmaris’te halka hitap etti. Konuşmasının ardından köylünün kafasına 200 gramlık çay paketleri attı. Tıpkı sel felaketinin vurduğu Rize’de, Artvin’de olduğu gibi… Yol kenarında bekleyenlere de çay fırlatmayı ihmal etmedi.

İTFAİYE ARACI ERDOĞAN İÇİN BEKLETİLDİ

Erdoğan’ın Marmaris ziyareti sırasında yollar kapatıldı. Erdoğan’ın konvoyunun geçişi sırasında orman yangınlarına müdahale etmek için yola çıkan itfaiye aracının bile bekletildiği görüldü.

THK KAYYIMI: UÇAKLARIN 4’Ü GÖREVE HAZIR (2020)

Komşu ülkelerden yardım için gönderilen uçakların THK’nın çürümeye terk edilen uçaklarıyla aynı olduğu ortaya çıktı. THK Kayyımı Cenap Aşçı’nın, geçtiğimiz yıl yaptığı konuşmada, “Uçaklarımızın 4’ü göreve hazır.” dediği ortaya çıktı.

bekir pakdemirli

PAKDEMİRLİ: SORUMLU, BELEDİYELER!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınlarından belediyeyi sorumlu tuttu. Pakdemirli, “Benim son 5 günlük bilançoda gördüğüm, orman teşkilatı yerleşim yerlerini korumaktan, birinci derecede aslında sorumluluk belediyelerdedir.” dedi.

İKİ FARKLI ERDOĞAN!

Cumhurbaşkanı Erdoğan da 4 Ağustos’ta katıldığı bir televizyon programında orman yangınlarından belediyeleri sorumlu tuttu. “Yerleşim bölgelerindeki bu tür yangın vesairelerin sorumluluğu büyükşehir belediyelerinin.” dedi. Aynı Erdoğan’ın 1998 yılında İBB Başkanı iken çıkan orman yangınlarından Tarım ve Orman Bakanlığını suçladığı ortaya çıktı.

MUHALİF BELEDİYE BAŞKANLARI TOPLANTILARA ÇAĞIRILMIYOR

Kameralar önünde, “Orman yangınlarını siyasi malzeme yapmayalım.” Diyen ektidar temsilcileri, afet koordinasyon merkezlerinde yapılan hiçbir toplantıya muhalif belediye başkanlarını çağırmadı. Yetkililer başkanlara bilgi bile vermedi.

UÇAKLARIN TAMİRİ İÇİN 4 MİLYON DOLAR LAZIM

THK’nın Kayyım Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, kurumun uçaklarının ayağa kaldırılması için 4 milyon dolar harcanması gerektiğini söyledi. Devlet, 4 milyon dolar bütçe ayırıp söz konusu uçakları göreve hazır hale getirememişti.

SÜLEYMAN SOYLU: ELİMLE SÖNDÜRECEK HALİM YOK!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yangın bölgesini ziyaret ettiği sırada yaptığı konuşmada, “Acaba yangın buraya gelecek mi diyorlar; ben kendi elimle söndürecek halim yok!” dedi. Soylu’nun bu cümleleri kurduğu sırada, vatandaşlar orman yangınına elleriyle müdahale ederek alevlere toprak atıyordu.

RTÜK’TEN SANSÜR YAZISI

RTÜK, resmi yazı ile yangınlara ilşikin haber yapan televizyon kanallarını tehdit etti. Yangınla mücadele çalışmaları görülmeden, sadece yanan alanların ısrarla ekranlara taşınmasının, kaos havası beklentisinde olan çevrelerin istediği yönde bir yayıncılık’ olduğu belirtilen yazıda, cezai yaptırımlara dayanak oluşturması amacıyla ‘raporlama çalışmasına’ başlandığı açıklandı.

GÖNÜLLÜLERE YASAK GELDİ

Yangın bölgelerinden cep telefonlarıyla çekilerek sosyal medyada payaşılan görüntüler rejimi rahatsız etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gönüllülerin yangın bölgesine girişinin yasaklandığını açıkladı.

SOMALİ’YE 30 MİLYON DOLAR

Yangın başladıktan iki gün sonra millete iban vererek para isteyen, köylülerle 200 bin TL’lik kredinin pazarlığını yapan AKP iktidarı, Somali’ye 30 milyon dolar hibe gönderdi.

#HELPTURKEY ÇAĞRISINA SORUŞTURMA

4 Ağustos’ta sosyal medya üzerinden ‘Global Call’ çağrısı yapıldı. Milyonlarca insan, ‘Help Turkey’ etiketiyle dünyayı Türkiye’ye yardım etmeye çağırdı. İktidar temsilcileri söz konusu çağrının ‘devleti aciz göstermek’ için yapıldığını savundu. Başsavcılık ‘Help Turkey’ çağrısı yapanlar hakkında soruşturma açtı.

THK KAYYIM HEYETİ, 80 MİLYON KREDİ ÇEKMİŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, THK’ya Ekim 2019’da atanan kayyım heyetinin 80 milyon dolarlık kredi aldıklarını açıkladı. Kılıçdaroğlu, “80 milyon dolar kredi almışlar, bu para neye harcandı bilen var mı, denetleyen var mı? Büyük yolsuzluklar var.” dedi.

SEZGİN BARAN KORKMAZ, THK’NIN MÜTEVELLİ HEYETİNDE!

THK Üniversitesi’nin mütevelli heyetinde bir dönem kara para aklamakla suçlanan Sezgin Baran Korkmaz’ın olduğu ortaya çıktı. THK Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ndeki Sadık Karayel ise AKP Altındağ ilçe yöneticisiydi. Sadık Karayel’in Bataklık İddianamesinde uyuşturucu baronu Nejat Daş ile Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek’i tanıştırdığı öne sürülüyordu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin