Orman yangınları araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP ve HDP’nin orman yangınlarının araştırılması amacıyla TBMM Genel Kurulu’nda verdiği önergeler AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

CHP ve HDP, TBMM Genel Kurulu oturumunda orman yangınlarına karşı alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla daha önce ayrı ayrı verdikleri araştırma önergelerinin görüşülmesi için grup önerisi getirdi.

”4 BİN 35 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE ALAN KÜLE DÖNDÜ”

ANKA’da yer alan habere göre, yangınlarda 4 bin 35 futbol sahası büyüklüğünde bir alanın kül olduğuna dikkat çeken CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Geçen sene yaşadığımız cehennemin günleri daha hafızamızdayken yangınla mücadeleyi beceremeyen bir iktidar yüzünden yine kurduyla, kuşuyla, ağacıyla bir coğrafya Muğla’mız, Marmaris’imiz yanıyor. Şu ana kadar 4.035 futbol sahası büyüklüğündeki alan maalesef kül oldu. Ülkenin yüreği Muğla’da, Muğlalının gözleri havada, herkes etkin bir mücadeleyle bu yangın artık sönsün diye bekliyor. Dakikalar geçtikçe ormanda yanarak kaybettiğimiz canların çığlığı yüreğimizi dağlıyor. Yangını artıracak en ufak bir rüzgâr tüyleri diken diken ediyor. Öfkeliyiz. Şimdi sormak istiyorum: Bas bas bağırmadık mı? Demedik mi size, bu çağ yangınlar çağı, bu konu ciddiye alınmalı; ekolojik felaket kapıda, küresel ısınma her yeri yakıyor; özellikle, Akdeniz havzası uzun süre yanacak.’’ diye konuştu.

”4 TEMMUZ’A KADAR ORMANLARIN YANMASINI MI SEYREDECEĞİZ”

Yangınla mücadelede en önemli konunun yerinde, erken ve etkin müdahale olduğunu söyleyen Girgin, ‘‘Bu noktada, orman köylülerini daha aktif hâle getirmeliyiz. Gece görüşü olan helikopterler 4 Temmuz’da gelecekmiş. İhale açacaksanız, zamanında açın. 4 Temmuz’a kadar ormanların yanmasını mı seyredeceğiz? Bu nasıl öngörüsüzlüktür. Bu ihale eğer beşli çeteye verilseydi, on dakikada bitirilirdi.” İfadelerini kullandı.

Daha sonra söz alan AKP Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın ise şu savunmayı yaptı:

“Muğla Marmaris’te çıkan orman yangını dolayısıyla duyduğumuz üzüntüyü belirtmek isteriz. Devletimiz, tüm güçleriyle, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımız, İçişleri Bakanımız yangının çıktığı ilk andan itibaren yangın mahalline intikal etmişlerdir. Kötü hava ve arazi şartlarına rağmen, başta Orman Genel Müdürlüğümüz olmak üzere, tüm devlet kurumları yangınla etkin bir şekilde mücadele etmektedir…Yangınla mücadele millî bir meseledir, iç siyasete malzeme edilmemelidir. Bugün bize düşen sahada canla başla yangını söndürmek için çalışan yangın ekibine destek olmak, yardımcı olmaktır, onların morallerini yüksek tutmaya çalışmaktır.”

ÖZKOÇ: ”CUMHURBAŞKANI İLK GÜNDEN BERİ OKLUK KOYU’NDA TATİL YAPIYOR”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk günden beri yangın yerinde olmadığını Okluk Koyu’ndaki sarayında tatil yaptığına dikkat çeken CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise şöyle konuştu:

“‘Cumhurbaşkanı ilk günden beri yangın yerindedir.’ Hayır, Cumhurbaşkanı ilk günden beri Okluk Koyu’ndadır, Okluk Koyu’nda tatil yapıyor. Yangın yerine helikopterle geçip Suudi Kralı karşılamaya gitmiştir. Diyorlar ki: ‘Şu kadar uçak kiraladık.’ Kiraladığınız uçaklarla ilgili bakanlarınız diyor ki: ‘Bu kiraladığımız uçaklardan 4 Temmuz’da gelecek olan helikopterlerin gece görüş imkânı olacaktır, onları bekliyoruz.’ Şimdi, biz de diyoruz ki: Arkadaş, ormanlarımız yanıyor, millî bir meselede midir? Gelin, bunu siyasetüstü görüşelim mi? Görüşelim. Arkadaş, bir yıldan beri ne yaptınız ya, ne yaptınız!”

TOĞRUL: ”BU ÜLKEDE GÖZÜNÜZE BAKA BAKA ÂDETA YALAN SÖYLENİYOR”

HDP önergesi üzerinde konuşan Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul da şunları söyledi:

“Orman Genel Müdürlüğünün 2021 yılı faaliyet raporuna göre 2017 yılında 2.411 adet, 2018 yılında 2.167 adet, 2019 yılında 2.688 adet, 2020 yılında 3.399 adet orman yangını çıkmış. Sadece 2021 yılında 2.793 adet orman yangını sonucu 140 bin hektar orman alanı yok olmuş. Yangınla mücadele için alınan 39 adet yangın söndürme helikopteri, 3 adet amfibik uçak, 4 adet insansız hava aracı ve 1 adet tanker uçak kiralanmış. Kiralanan sadece 3 uçak için, yüz elli üç gün için 203 milyon 107 bin TL ödenmiş. Bakın, bilim insanları yüksek meblağlarla kiralanan bu uçakların Türkiye’nin coğrafi yapısına uygun olmadığını dolayısıyla yangın söndürmede etkisiz olduğunu ifade ediyor. AKP iktidarı daha önce yangın söndürmede etkin olan THK yani Türk Hava Kurumu uçaklarını saf dışı bırakmak için ihale yaptı, ihaleye 5 bin litre su şartı koydu ve su taşıma kapasitesi 100 litre az diye THK uçaklarını, Türk Hava Kurumu uçaklarını maalesef saf dışı bıraktı.

Bu ülkede öyle bir algı yönetimi yapılıyor ki gözünüze baka baka âdeta yalan söyleniyor. Bakın ‘Her türlü önlem alındı’ deniyor, üç gündür Marmaris cayır cayır yanıyor. Bakın, gece görüşlü ekipman olmadığı için, uçak olmadığı için Marmaris alev alev yanıyor. Sadece ormanlar yanmıyor; ormanların içerisindeki tüm börtü böcek, canlı yanıyor. Bunun vebali hepinizin üzerinde. Peki, Bakan ne diyor? Bakan diyor ki: ‘Uçaklar 4 Temmuzda gelecek, gece görüşü olan helikopter de 1 Temmuzda gelecek.’ Hani tüm önlemleri almıştınız? Hani tüm önlemler alınmıştı? Âdeta halka dalga geçiliyor. Bir gün önce akşam haberlerinde deniyor ki: ‘Yangın kontrol altına alındı.’ Ama bakıyoruz ki yangın üç gündür aralıksız devam ediyor ve Marmaris yanıyor.”

Önergeler, genel kurulda yapılan konuşmaların ardından AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin