ORKOZ… Sansürlenen 15 Temmuz belgeseli TR724’te

15 Temmuz 2016… Türkiye yakın tarihinin en önemli dönüm noktası. Üzerinden 5 yıl geçti.
O gece yaşananlar gerekçe gösterilerek, ülkede rejim değiştirildi. Öncesi ve sonrasına dair soruların neredeyse tamamı hala cevap bekliyor.
Orkoz belgeseli 5 yıl sonra 15 Temmuz’un fotoğrafını çekti.

04:17 15 Temmuz’u getiren ‘Anafor’
11:56 15 Temmuz ‘Ceride’si
36:14 15 Temmuz ‘Yargılı infaz’

-Bir darbe girişimi mi, yoksa devlet gücü ile yapılan bir psikolojik harekât mı?
-Hangi belge, 15 Temmuz’un resmi söylemini bitirdi?
-O gecede medya kuruluşları ve Milli İstihbarat Teşkilatı arasında neler yaşandı?
-Askeri hareketlilikle ilgisi olmayan yüzbinlerce insanın hapse atılması, sorgulanması ve işinden olmasının sorumluları yıllar sonra neyi itiraf etti?
-15 Temmuz’un ‘1 numarası’ kim? Hükümet, ‘’darbe girişiminin sivil ayağı’’ olduğunu iddia ettiği, Adil Öksüz’ün izini neden sürmedi?
-15 Temmuz ve sonrasında yaşananlar bir soykırım mı?
-8 gazetecinin, 15 Temmuz araştırmasından çıkan sonuç ne?
Gazeteciler; Ahmet Nesin, Adem Yavuz Arslan, Bülent Korucu, Cevheri Güven, Jorgen Lorentzen, Levent Kenez, Sevinç Özarslan ve Tarık Toros farklı noktalarından 15 Temmuz’u analiz etti, önemli belge ve bilgileri paylaştı.
Hava Kuvvetlerinden Gürsev Pirge ve Deniz Kuvvetlerinden Fevzi Katran o geceye ilişkin ilk kez konuştu. Silahlı kuvvetlerde öncesinde ve sonrasında komutanların ve diğer askerlerin yaşadıklarını anlattı.
0 gece 19 yaşında olan askeri öğrencilere verilen müebbet hapis cezalarının gerçek sebebini ve ailelerine yapılanları Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya paylaştı.
Gazeteci Bedrettin Uğur’un yönetmenliğini yaptığı ve sürgündeki onlarca gazetecinin emek verdiği ORKOZ belgeseli yayında.

► Destek olmak için: https://www.patreon.com/TR724
► Abone olmak için: https://www.youtube.com/Tr724

3 YORUMLAR

  1. 15 Temmuza kimler niye neden ihtiyaç duydu? Kaybetmekten korktukları neydi. Bunu anlamak için de, Ergenekon, Balyoz, Sarıkız, 17/25 Aralık, Suriye ve diploma soruşturmalarının önü arkası ve çevresi araştırılarak videoda anlatılsaydı. Hizmet hareketinin niye hedef seçildiği net anlaşılırdı. Hizmet Camiasının en büyük gafı, kendisinin hedef tahtasına oturtulacağını tahmin edememesidir. Hukuk mücadelesi verilen kesim. Bir asra yakın ülkemizin kılcal damarlarında faaliyet gösteren, İsrailoğullarının kontrolündeki “Ergenokon” terör örgütüdür. Şimdilik sefasını sürsünler. Akıbetleri bu asra İBRET olacaktır. İnşaallah

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin