Orhan İnandı’ya Ankara TEM’de yeniden ağır işkence iddiası doğrulanmadı

Orhan İnandı
MİT tarafından kaçırılan Orhan İnandı'nın Türkiye'ye getirildiğini bizzat Erdoğan açıkladı. İnandı'nın sağ elindeki şişlik, günlerdir işkence gördüğü iddialarını güçlendirmişti. İlerleyen günlerde İnandı'nın kolunun 3 yerinden kırıldığı ortaya çıktı.

Kırgızistan’da MİT tarafından kaçırıldıktan sonra haftalarca işkenceye maruz kalan ve kolu 3 yerden kırılan Sapat Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı’nın TEM polisleri tarafından cezaevinden alınarak ifade vermesi için işkence edildiği iddiası doğrulanmadı.

MİT tarafından kaçırıldığı bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından itiraf edilen Orhan İnandı’nın tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nden gizlice Ankara TEM polislerince alınıp emniyete götürüldüğü belirten eşi Reyhan İnandı eşine ağır işkence yapıldığına dair kuvvetli duyumlar aldığını belirtti.

Reyhan İnand Twitter’dan yaptığı paylaşımda, ‘‘Eşim Orhan İnandı’nın ani biçimde cezaevinden alınıp Ankara TEM’e götürüldüğü, ağır işkence ve baskıyla ifadeye zorlandığına dair kuvvetli duyumlar aldım.Yetkililere ulaşmaya çalışıyorum. Sağlığı ile ilgili endişe içerisindeyim. @ankarabarosu @ihd_genelmerkez lütfen yardım edin.’’ ifadelerini kullandı.

Ancak Reyhan İnandı bugün yayınladığı mesajla sözkonusu bilginin teyit edilemediğini açıkladı.

İnandı, “Dün gece eşimle ilgili gelen bilgiyi teyit için avukatımız cezaevine gitti. Orhan Bey ile görüşebildi ve hamdolsun TEM’e götürüldüğü bilgisinin doğru olmadığını öğrendik. Herkese selamı var ve dua talebinde bulundu. Hassasiyetiniz ve desteğiniz için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

İŞKENCE GÖRMÜŞTÜ

1 ay boyunca MİT’in ağır işkencesi altında ifadesi alınan ve kolu 3 yerden kırılan Orhan İnandı, savcının ‘etkin pişmanlık’ teklifini reddetmiş ve Gülen Hareketi’nin ‘terör örgütü’ olduğuna inanmadığını dile getirmişti.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin