Onca gazeteci, akademisyen bir Peker etmiyor

YORUM | MAHMUT AKPINAR

Sedat Peker 6. videosunu da yayınladı. Brezilya dizileri gibi her videodan sonra insanlar seyre dalıyor. Yetmiyor her video için gazeteciler, uzmanlar yorum yarışına girişiyor. “Yok şunu demek istedi”, “yok bunu demek istedi”, “aslında niyetiydi şuydu”, “sonuçları böyle olur” diye spekülasyonlar yapılıyor.

Sedat Peker’in videoları medyayı, münhasıran alternatif medyayı sallıyor. Üzerine yapılan yorumları da eklerseniz sanırım her video 10 milyon izlenmeyi geçiyor. Bu da ciddi bir kamuoyu demek.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

O sıradan biri değil. Son yıllarda ülkede dönen kirli, karanlık pek çok olayın bir tarafında yer almış önemli bir aktör ve bazı ifşaatlarda, itiraflarda bulunuyor. İnsanlar doğal olarak anlatacaklarını merak ediyor. Ayrıca Peker’in kendine has tarzı, söylemleri izleyicinin ilgisini çekiyor. İnsanlar videoları tiyatro tadında izliyor.

Konuştukları önemli olmakla birlikte Peker gerçeklerin bir kısmını ve kontrollü olarak söylüyor. Söylemediği, teğet geçtiği, hiç girmediği çok şey var. Videoları başlarda iktidarı bazı şeylere zorlamak için pazarlık amaçlı gibi duruyordu. Ama karşı cevaplarla, açıklamalarla, tehditlerle meydan şenleniyor ve videolar iktidarın erozyonunu hızlandıran bir kampanyaya dönüşüyor. Eminim ki Peker’in kendisi dahi bu kadar ilgi göreceğini ummuyordu. Gelinen noktada videoları uluslararası medyanın bile gündemine girdi.

Peker JİTEM’in kurucusu Veli Küçük’ün özel yetiştirdiği, ufuk çizdiği bir mafya lideri. Ama AKP hayatın her alanını domine edince, çıkar amaçlı bütün suç şebekeleri gibi o da paraya, kaynaklara hükmeden iktidara yaklaştı. Peker temel formasyonunu derin yapının askeri cenahından alan, Ergenekoncu, ulusalcı, Turancı kesimlere daha yakın bir profil. 17/25 Aralık sonrası bu iki cenahın ittifakı olunca Peker daha görünür oldu. MİT’in planlamasında ve fişlemelere göre yürütülen Ergenekon’un ve Erdoğan’ın ortak projesi 15 Temmuz’da Peker ve benzerleri stratejik rol oynadı. Projenin kirli ve kanlı cenahları bunlara ihale edildi. SADAT, cihatçılar ve mafyatik gruplar 15 Temmuz’da puslu hava oluşturup halkı mobilize etmek, ülke atmosferinde tehdide, şantaja dayalı bir korku oluşturmak için alenen ve yoğun kullanıldı. Peker ucundan bunlara değiniyor. İnsanların mallarına nasıl çöküldüğünü, nasıl zulümler, gasplar yapıldığını kendini dışında tutarak ifade ediyor.

Ergenekon-Erdoğan ortaklığının çatışmaya dönüştüğü bu günlerde Peker şahsi intikamının, onurunu kurtarmanın peşinde olabilir. Ama Ergenekoncu abileri bu ifşaatlarla iktidarın çözülüşünü hızlandırmayı, Erdoğan rejimini bitirmeyi hedefliyor. Bu videolar şeffaflaşmaya, adalete, haksızlıkların giderilmesine değil, Erdoğan sonrası için mücadeleye hizmet ediyor.

Umarım kirlenmiş, yozlaşmış ve yönetemez hale gelmiş Erdoğan iktidarı gittikten sonra tekrar Ergenekoncuların derin, kanlı eli çökmez memleketin üstüne. Ama bu konuda ümitli olmak için yeterli ışık yok ufukta. Zira, toplumda güçlü şekilde hukuk ve demokrasi talebi yok. Toplum ekonomik kayıplarına, işsizliğe, yoksullaşmaya tepki gösteriyor lakin bunların sebebi olan adaletsizliğe, ve demokrasi eksikliğine benzer tepkiyi vermiyor. Sonuçlara takılıyor, ama bunların sebebi olan hukuk sisteminin çöküşünü ısrarla görmek istemiyor.

Peker’in konuşmalarını ülkede yaşanan kirli ilişkilerin kamuoyuna mal olması açısından yararlı buluyorum. Son yüzyılın en kirli, adaletsiz dönemine dair bağırsak temizliğine katkı sunacağını düşünüyorum. Ama yüzlerce gazeteci, akademisyen ve uzman, Sedat Peker’in söylediklerinden çok daha ötesini söylediği, belgelediği halde ilgi çekmezken, itibar görmezken bir mafya liderinin açıklamalarının bu derece ilgi görmesi, gündemi domine etmesi doğrusu Türk toplumu hakkında beni umutsuzluğa sevk ediyor.

2 YORUMLAR

 1. “Başkalarını acılara boğmuş bir kalp, gün gelir, bu acıların altında dayanamaz, durur, atmaz olur.

  İşte o zaman yaşamak, acı çekenler için değil de acı çektiren için kurtulmak mümkün olmayan bir zindana dönüşür.

  Kalp, ancak kendisiyle yüzleşebilir, pişmanlık gözyaşlarıyla yıkanabilirse eski canlılığına kavuşur, o zindandan kurtulur.

  “Önce Kalp Ölür”, duran bir “kalbin” yeniden atma mücadelesi…”

  Roman – ilyas Amangeldi

  Romanın arka kapağında yazdığı gibi, sanırım Sedat PEKER de kalbini geri kazanma gayreti içinde…

 2. Ergenekoncu abileri bu ifşaatlarla iktidarın çözülüşünü hızlandırmayı, Erdoğan rejimini bitirmeyi hedefliyor.Demişsiniz ancak Ergenekoncular özellikle perinçek Sedat peker in açıklamalarının karşısında durdu.Sedat Peker in hedef aldığı korkut eken ergenekoncu Kutlu Adalı cinayetini anlattı buda ergenekonun suç ifşası Sedat peker Reza Zarrab gibi itirafçı olarak Nato kanadına geçmiş gibi görünüyor sizin ergenekonun hizmetine yaptığı faaliyetleri temellendirmeniz gerekiyor

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin