Gergerlioğlu, serbest bırakıldı: Son nefesime kadar hakkı ve hakikati söyleyeceğim

Ömer Faruk Gergerlioğlu, serbest bırakıldı.

Sabah namazı için abdest aldığı sırada Meclis polisleri tarafından yaka paça gözaltına alınan İnsan Hakları Savunucusu HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, vekilliği düşürüldükten sonra Meclis’i terk etmediği için hakkında açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı açıklandı. Gergerlioğlu, Emniyet’teki ifadesinde, gözaltına alındığı sırada darp edildiğini belirtti. Ankara’daki Nevruz kutlamalarına katılmak için yola çıkan Gergerlioğlu, videolu mesajında ise “Beni Meclis’ten çıkarmak için suç uydurdular. Yeniden alabilirler. Son nefesime kadar hakkı ve hakikati söylemeye devam edeceğim.” dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Ankara Cumhuriyet Bassavcılığımızca Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği tarafından yapılan suç duyurusu ve eki belgeler ile yazılı ve görsel basından elde edilen diğer bilgi ve belgeler sonucunda, 17.03.2021 tarihinde hakkında verilen kesinleşmiş mahkeme kararının Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 60. birleşiminde okunması ile milletvekilliği düşen ancak TBMM binasından ayrılmayan ve ayrılmayacağını da yaptığı sosyal medya paylaşımları ile açıklayan eski Kocaeli milletvekili Ömer Faruk GERGERLİOĞLU hakkında “17.03.2021 tarihinden itibaren gece gündüz aralıksız TBMM binasını terk etmemesi, düşmüş olmasına rağmen Mecliste milletvekili gibi hareket etmesi ile 17.03.2020 tarihinde Meclis Genel Kurulundan ayrılıp HDP partisi grup katına çıktığı sırada kendisi ile birlikte yürüyüşe geçen gruptan biji serok apo şeklinde sloganlar atılması” sebepleriyle Türk Ceza Kanununun 262/1, 116/2-4 ve 3713 sayılı Kanunun 7/2. maddeleri kapsamında başlatılan soruşturmada, Cumhuriyet Başsavcılığımızca Ankara Emniyet Müdürlüğüne verilen talimat ile şüpheli Ömer Faruk GERGERLİOĞLU’nun ifadesinin alınması sağlanmış, ifadesi ikmal edildikten sora şahıs serbest bırakılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” denildi.

ZOR KULLANILDI, DARP EDİLDİM

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun emniyet ifadesinin ayrıntıları da belli oldu. Gergerlioğlu, yaşadıklarını ifadesinde şöyle anlatıyor: “Sabah tuvalete gidip, daha sonra ellerimi yıkamak için çıktığımda, orada bir kısım Meclis polisinin beklemekte olduğunu gördüm. Elimi yıkadım ve abdest aldım. Polislere sabah namazını kılmak istediğimi, ondan sonra giyineceğimi ve işlem yapabileceklerini söyledim. Dar olan sabah namazı vakti nedeniyle bir an önce namaz kılmak istediğimi ve sonrasında üzerimi giymek istediğimi ifade ettim. ‘Karakolda kılarsınız’ dediler. Ama sabah namazının vakti dar olduğunu, karakola kadar vaktin geçeceğini ve kılamayacağımı söyledim. İzin vermeleri halinde namazımı kılıp, kıyafetlerimi giydikten sonra gidebileceğimi anlattım. Ancak izin vermeyip koluma hızlıca girerek beni koşar adım götürmeye başladılar. Elbiselerimi ve ayakkabımı giyemedim, terliklerimle çıkmak zorunda kaldım. Beni çekiştirdiler ve asansörden indiğimizde merdiven trabzanlarından elimle tutarak ‘Ne yapıyorsunuz’ dedim. Buna rağmen güç kullanarak beni polis otosuna bindirmeye çalıştılar. Üzerimde pijamaların ve ayağımda terliklerim var iken bu yapıldı. Sanıyorum kamuoyuna uygunsuz bir görüntümün servis edilmesi için bu yapıldı. İbadet özgürlüğüm ihlal edilmiştir. Ve bu güç kullanma esnasında da sol ön kolumda ekimozlar (ezilmeler) oluşmuştur. Boynumda kas ağrıları vardır. Sağ el ikinci parmağımı da bükmekte zorlanıyorum. Kendimi orada ifade etme özgürlüğüm ve ifade özgürlüğüm ihlal edilmiştir ve güç kullanmak suretiyle darp edildim. Ceza hukuku açısından hiç bir suçlamayı kabul etmiyorum. Hukuka aykırı olarak yakalamam yapıldığı için davacı ve şikayetçiyim.”

BENİ MECLİS’TEN ÇIKARMAK İÇİN SUÇ UYDURMUŞLAR

Ömer Faruk Gergerlioğlu, serbest bırakılmasının ardından Ankara’daki Nevruz kutlamalarına katılmak için yola çıktı. Bu sırada çektiği videolu mesajda şunları söyledi: “Neden serbest bırakıldım; çünkü gözaltına alınmamız kesinleşmiş hüküm nedeniyle değil. Bizi Meclis’ten çıkarmak için suç uydurmuşlar, iftira atmışlar. Sabahın köründe geldiler. Yahu 5 dakika durun, namazımı kılayım, üzerimi giyeyim çıkalım dedim. Ama dinlemediler. Hemen koluma sarıldılar ve bizi koşturarak polis aracına bindirdiler. Çekiştirdiler, darp ettiler. Karga tulumda götürmek istediler ancak başaramadılar.”

SİVİL GİYİMLİ BİR ŞAHİS İFADEMİZİ SİLDİRDİ

İfademiz de skandaldı. Bana yapılan darpların anlattığım bölümü ifadeye yazdırmak istemediler. Başka bir suç duyurusu yap dediler. 6-7 saat bunun tartışmasını yaptık. Sivil giyimli bir şahıs verdiğim ifadeyi sildirdi. Peki sen kimsin diyoruz, adını söylemiyor. Orada bile avukat arkadaşlar görevliler hayatta görmedikleri bir olayı gördüklerini söylediler.”

KOLLEKTİF BİR SAHTEKARLIK VAR

Ahlaksızca bir gözaltı yapılmıştır. Meclis Başkanı Mustafa Şentop bunu organize etmiştir, Bahçeli emri vermiştir. ‘Tak’ diye emretmiş, ‘şak’ diye yapılmıştır. Ülkede bir yönetim ciddiyeti kalmamıştır. Ne bir yönetim vardır, nede MB vardır. MB birilerinin emriyle milletvekilliği düşürmekle meşguldür. Yazıklar olsun… Kollektif bir sahtekarlık vardır. Resmi belgelerde bile bile sahtekarca görüntüler çıkarmışlardır.

TEKRAR GÖZALTINA ALABİLİRLER

Tüm kamuoyu bu zülme görüyor. Kamuoyu teslim olmayacak. Şu sahtekarların, utanmazların, resmi belgeleri tahrif eden kişilerin ne yapmaya çalıştığını da görmüştür. Şu anda biz Ankara nevrozuna gidiyoruz. Halkımızla buluşmaya gidiyoruz. Belki beni tekrar gözaltına alabilirler ama biz son nefesimize kadar hakkı hakikati söylemeye devam edeceğiz.”

VEKİLLİĞİ HUKUKSUZCA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Gergerlioğlu’nun milletvekilliği, 18 Mart’ta aldığı ceza TBMM Genel Kurulu’ndan okunarak düşürülmüştü. Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesi kendisi halkında karar verene kadar TBMM’de eylem yapacağını açıklamıştı ve Genel Kurul salonunu terk etmemişti. ​Aynı gün HDP’ye kapatma davası açılması kararı sonrası eylemine HDP grup katında devam etme kararı almıştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gergerlioğlu’nun eyleminin sona erdirilmesi ve Meclis’ten çıkarılması gerektiğini açıklamıştı.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

3 YORUMLAR

 1. Gergerlioglu’nun bugün tutuklanması, @silencedturkey in bugün, kadın hakları ihlalleri, haksız tutukluluklar, kadına karşı şiddet & kadın cinayetlerini online protesto ile, Erdoğan’ın Türkçe Olimpiyatlarıyla ayni gün miting yapıp katılımı düşürmeye çalışmalarına benziyor

 2. EYYYYY GERÇEK INSANLAR !…….

  Benim 1. CUMHURBAŞKANI ADAYIM ÖMER FARUK GERGERLİOGLU dur , ÇÜNKÜ ;O HERKESTEN BİRİDİR, HERKESTE ONDAN BİRİDİR ÖMER BEY İÇİN emin olabilirsiniz.Ainesi iştir kişinin, lafa bakılmaz …..SİZLERDE BUNU BİR DÜŞÜNÜN NASIL DA YAKIŞTIĞINİ GÖRECEKSİNİZ………

  EYYYY GERÇEK INSANLAR !……….

  Benim 2. CUMHURBAŞKANI ADAYIM , SEZGİN TANRIKULU dur , ÇÜNKÜ ;O HERKESTEN BİRİDİR, HERKESTE ONDAN BİRİDİR SEZGİN TANRIKUKU BEY İÇİN emin olabilirsiniz.Ainesi iştir kişinin, lafa bakılmaz …..SİZLERDE BUNU BİR DÜŞÜNÜN NASIL DA YAKIŞTIĞINİ GÖRECEKSİNİZ…………

 3. Fishing hunting…
  “Tutacağım” dedi. Tuttu, bıraktı. Tuttu, yine bıraktı. Bir daha tutmaya hazırlık gibi geliyor. bunlar. Güven olmaz…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin