Ölüm orucundaki Aytaç Ünsal için Brüksel Büyükelçiliği önünde eylem

212 gündür ölüm orucunda olan tutuklu avukat Aytaç Ünsal’ın serbest bırakılması için Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği önünde eylem yapıldı. Ünsal’ın meslektaşı 42 yaşındaki Ebru Timtik, geçtimiz günlerde ölüm orucunun 238. gününde hayatını kaybetmişti.

Euronews Türkçe’ye konuşan İnternational Alliance For Rights and Freedom (AİDL) adlı sivil toplum örgütü üyesi Andy Vermaut, “Türkiye’de hukuk devleti istiyoruz bu yüzden buradayız. Siyaset ile adalet birbirinden bağımsız işlemeli. Bizler Türkiye’yi desteklemek istiyoruz. İnsanların kendilerini özgür bir şekilde ifade etmesini istiyoruz. Ebru Timtik’i kaybettik. Kendisi adalet konusunda sembol bir isim haline geldi. Aytaç Ünsal hala hapiste ve ölüm orucunu sürdürüyor. Türkiye farklı şekilde yönetilmeli, adalet kurumları siyasetten bağımsız işlemeli.” dedi.

Eylemi düzenleyen sivil toplum örgütleri arasında AİDL, Toplanma ve İfade Özgürlüğü Komitesi (CLEA), Brüksel Halk Evi, Avrupa göçmen İşçi Birliği (AGEB) de bulunuyor.

Eyleme katılan Belçikalı Marie-Françoise Cordemans, “Ebru Timtik hayatı boyunca adalet aradı ve açlık grevi sonucu hayatını kaybetti. Sadece adalet istiyordu. 238 gün boyunca direndi. Ölmesine göz yumuldu. Aytaç Ünsal 212 gündür ölüm orucunda. Sesimizi duyurmamız önemli. Hem Türkiye hem genel anlamda demokrasi için buradayız. Türkiye komşu ülke. Avrupa Birliği ülkeleri harekete geçmezse aynı durum her yerde yaşanabilir. Uluslararası dayanışmaya ihtiyacımız var.” dedi.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin