Okyanusları korumak için önce Meksika dalgası, sonra bir milyon imza

Dünya Okyanus Günü’nde 500.000’den fazla kişi okyanusların koruma altına alınmasını talep etti. Greenpeace’in Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda, büyük tehlike altında olan okyanuslara dikkat çekildi.

Bunun için ise dünya geneli Meksika dalgası başlatıldı. İspanya’dan başlayan ve gönüllülerin gerçekleştirdiği Meksika dalgası dünyayı dolaştı.

Greenpeace, “Sen de bu büyük hareketin bir parçası ol. Güçlü bir Küresel Okyanus Anlaşması için imza ver.” diyerek bir milyon imza için başlattıkları kampanyasına destek istedi.

 

Dünya geneli 8 Haziran Dünya Okyanus günü olarak kutlanıyor. Greenpeace’in açıklamasına göre, okyanusların çok büyük bölümü koruma altında değil ve sömürüye açık durumda. Bilim insanları yaban hayatı korumak ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için 2030 yılına kadar okyanusların en az üçte birinin okyanus koruma alanları kapsamına alınması gerektiğini söylüyor.

Greenpeace, BM’de güçlü bir Küresel Okyanus Anlaşması oluşturulması için “Okyanuslarımızı Koru” kampanyası başlattı. Okyanuslara yönelik tehlikelerin başında; iklim değişikliği, plastik kirliliği, petrol kirliliği, balık avcılığı ve derin denizlerde yapılan madencilik geliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin