Okullar arası nakiller neden yasaklandı?

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullar arası nakli yasakladığı ortaya çıktı. MEB’den geçen hafta okullara gönderilen yazıya göre, özel eğitim kurumlarından devlet okullarına ya da devlet okullarından bir başka devlet okuluna nakil işlemleri durduruldu.

MEB, ‘nakil yasağı’ kararının gerekçesi olarak ‘salgını’ gösteriyor. MEB sadece nakilleri yasaklamakla kalmadı ve e-okul sistemindeki Nakil Kayıt Sorgulama bölümü de bütün okullara kapatıldı. Hiçbir okul şu anda söz konusu menüye girip işlem yapamıyor. Vatandaşlar da söz konusu bölüme ‘tık’ladığında, “Ortaöğretim kurumları nakil işlemleri, makam oluru ile kapatılmıştır” uyarısı ile karşılaşıyor.

Pandemide alınan yeni önlemler yine özel eğitim kurumlarını vurdu. Uzmanların uyarılarına rağmen 21 Eylül’de okulları açan iktidar, 1,5 ay sonra yeniden kapatmak zorunda kaldı. Okulların kapanması ve ikinci dönem için yaşanan belirsizlik velileri tedirgin ediyor. Özellikle özel okullarda velilerle kurum yöneticileri karşı karşıya gelmiş durumda. İstanbul’da bir özel okul yöneticisi, “Her gün birkaç veliyle tartışıyoruz. Zaten ölü fiyatına kayıt yaptık ancak yeniden uzaktan eğitime geçildiği bahanesiyle yine de ‘indirim’ talep ediyorlar.” diyor. Aynı yönetici, pandeminin başından bu yana devletten tek kuruş karşılıksız destek almadıklarını söylüyor: “Sadece geçtiğimiz ağustos ayında özel okullarda KDV indirimi yapıldı. Yüzde 8 olan KDV yüzde 1’e çekildi. Zaten onu da velilere indirim olarak yansıttık.”

VELİLER NAKİL İSTİYOR

Sezon başında yetkililerin ‘yüz yüze eğitim yapılacak’ açıklamaları üzerine çocuklarını özel okullara kaydettiren veliler öfkeli. Ailelerin çocuklarını yıllık 30-35 bin lira ödedikleri özel okullardan almak istemesi MEB’i harekete geçirdi. Geçtiğimiz hafta okullara gönderilen bir yazıyla ‘nakiller’ ikinci bir emre kadar yasaklandı. E-Okul sistemindeki ‘Nakil Kayıt Sorgulama’ bölümüne erişim de engellendi. Artık hiç bir okul, ‘Nakil Kayıt Sorgulama’ sistemine giriş yapamıyor. Dolayısıyla nakil yapmak da mümkün olmuyor. Bir okul yöneticisi, “Nakil taleplerini cevaplamak için Bakanlık’tan gelecek ‘olur’ yazısını ve ekranının açılmasını bekliyoruz,” diyor.

DEVLET NEREDE?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘vurdumduymaz’ tavrı veliler ve okul yöneticileri karşı karşıya getirmiş durumda. Her iki taraf da haklı. Bir veli, “Kızımı 32 bin liraya kaydettirdim. Lise 2. sınıf öğrencisi. Şimdi yeniden uzaktan eğitime geçildi. Madem hazır değildik, neden haftalarca ‘eğitim yüz yüze olacak, bütün hazırlıklarımızı yaptık’ diye açıklama yapıldı. Amaç özel okulları bizim paramızla finanse etmek miydi?” diyor. Okul yöneticisi ise “Bizim giderlerimizin yüzde 85-90’ı kira ve öğretmen maaşları. Onlar olduğu gibi duruyor. Velilerin daha fazla indirim talebini karşılarsak, kirayı ve öğretmen maaşlarını nasıl ödeyeceğiz?” ifadelerini kullanıyor. AKP iktidarı ise elini taşın altına koyup okulları sübvanse etmek yerine, ‘nakilleri’ yasaklayarak sorunu çözdüğünü düşünüyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin