OHAL’le kapatılan üniversitelerdeki öğrencilere ‘hayat boyu’ fişleme

15 Temmuz sonrası OHAL KHK’sı ile kapatılan 15 vakıf üniversitesinde okuyan 65 bin öğrencinin eziyeti bitmedi. Öğrenciler ilk olarak mezuniyetlerine ilişkin belgeleri başka üniversitelerden almak zorunda bırakıldı. Okullarının kapatıldığı yazılarak verilen geçici mezuniyet belgelerinde de ‘kapatılan’ üniversite ifadesi geçti. Öğrenciler aynı skandalla diplomalarını alırken de karşılaştı. Hazırlanan diplomalarda ‘kapatılan üniversitede başarılı oldukları’ vurgulanan öğrencilere hayat boyu fişlemenin önü açıldı.

YÖK, başka üniversitelere yerleştirilen öğrenciler hakkında yaptığı açıklamada, yönlendirildikleri kurumdan diplomaları alacaklarını, bununla birlikte sadece diploma eki ve transkriptlerinde önceki üniversitelerinde almış oldukları derslerin yer alacağını belirtse de, üniversitelerde bu durum farklı uygulamalara neden oldu. Koordinatör üniversiteler aynı skandal uygulamayı yeni hazırlanan diplomalarda da gerçekleştirilerek 15 Temmuz darbe girişiminin öğrencilerin hayatında iz bırakmasına yol açtı.

Hayat boyu fişleme

YÖK tarafından haklarında yapılan güvenlik soruşturmasının ardından gerçek diplomalarına kavuşmayı bekleyen öğrenciler, geçici mezuniyet belgesi hüsranı sonrası yeniden başvurdukları koordinatör üniversitelerde bu sefer de diploma skandalı yaşadı. KHK ile kapatılan Ankara Turgut Özal Üniversitesi’nden Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne yönlendirilen öğrenciler, aldıkları diplomalarda yeni üniversitelerinin ismi ve eski üniversitelerinin kapatıldığı vurgusu ile karşılaştı. Öğrencilerin diplomalarında yeni üniversitelerinin ismi ve rektörünün imzası bulunsa da, ilgili bölüm adının ardından “Gerekli çalışmalarını kapatılan Turgut Özal Üniversitesi’nde başarıyla tamamlayarak” ibaresi yer aldı.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin