OHAL’de 2 KHK daha yolda

OHAL döneminde çıkarılan KHK’lara yenileri ekleniyor. 25 Ağustos’ta yayımlanan son kararnamenin ardından, AKP Hükümeti’nin OHAL kapsamında iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkartmak için hazırlık yaptığı ortaya çıktı. İlk kararnamede ihraç ve iadeleri, kapatılacak veya açılacak, dernek vakıf gibi kuruluşları kapsayacak. İkinci KHK’da ise bakanlıkların talepleri doğrultusunda gündeme gelen düzenlemeler yer alacak.

15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL kapsamında 23 Temmuz 2016’da ilk KHK çıkmıştı. Bugüne kadar 27 KHK yayımlandı. Pazartesi günü Aksaray’da toplanan Bakanlar Kurulu’nda, 2 yeni KHK ele alındı. Bu KHK’lardan biri, kamu personeline ilişkin ihraçları ve iadeleri, rütbesi alınan personeli, kapatılacak veya yeniden faaliyete geçecek dernek, vakıf gibi kuruluşları kapsayacak.

Diğer KHK, bakanlıkların taleplerini karşılayacak şekilde düzenlenecek. Bu KHK’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm ile ilgili maddeleri yer alacak. Arsa payı düzeltme davaları, yeniden açılan miras davaları, mülkün bir bölümünün yurtdışında bir kişiye satılması gibi nedenlerle kentsel dönüşüm istenen hızda ilerlemiyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin