OHAL Komisyonu, cinayet işliyor

HABER YORUM | İLKER DOĞAN 

Göksun’da KHK’lı itfaiye çavuşu Diyanet Elagöz’ün geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesi, gözleri yeniden OHAL Komisyonu’nun hukuksuz kararlarına çevirdi. Zira 15 Temmuz sonrası hakkında hiçbir somut delil olmaksızın KHK’yla ihraç edilen Elagöz, beraat etmesine rağmen OHAL Komisyonuna yaptığı başvuruya ‘red’ cevabı verilmişti. Oto yıkamacıda çalışan Diyanet Elagöz, önceki gün kalp kriziyle hayatını kaybetti.

KHK mağdurlarının AİHM’e gitmesini engellemek için kurulan OHAL Komisyonu hukuk katliamıyla mağduriyetleri katlıyor. KHK’lılar, beraat etseler dahi OHAL Komisyonu’nun kararıyla mesleklerine dönemiyor. Bunun son örneği önceki gün kalp kriziyle hayatını kaybeden KHK’Lı Diyanet Elagöz oldu. Elagöz, 15 Temmuz’un ardından açığa alınmış ve iki ay sonra da ihraç edilmişti. Oto yıkama dükkanı açtı. Yargılama sonunda beraat etti. Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı hakkında suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık tazminata mahkum edildi ancak OHAL Komisyonuna yaptığı başvuru kabul edilmedi. Komisyon, kesinleşmiş mahkeme kararlarını bile yok sayarak Elagöz’ün göreve iade talebini reddetti.

KOMİSYONUN GÖREVİ: ‘OYALAMA’

OHAL Komisyonu, Kanun Hükmünde Kararname ile 23 Ocak 2017 yılında kuruldu. Aynı yılın Temmuz ayında çalışmalarına başladı. 22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine girdi. Görev süresi iki yıl olarak belirlenmişti. 2019 ve 2020 yılı aralık aylarında görev süresi 1 yıl uzatıldı.

Komisyonu’nun ekim ayında yaptığı açıklamaya göre; yapılan 126 bin 300 başvurunun 110 bin 250’sinde karar verildi. İncelemesi devam eden başvuru sayısının ise 16 bin 50 olduğu belirtiliyordu açıklamada. Aralık 2017’den itibaren karar verme sürecine başlamış olan komisyonun 33 aylık sürede toplam başvuruların yüzde 87’si hakkında karar verdiği, sonuçlanan başvurularda ret oranının yüzde 88,5 olduğu açıklandı.

KHK’LILARIN AİHM YOLU KAPATILDI

Komisyonun açıklanan kuruluş amacı, OHAL kapsamında doğrudan KHK’larla tesis edilen işlemler hakkındaki başvuruları değerlendirip karar vermekti. Komisyon kurulduğu gün AİHM’deki 12 bin 600 dosya düştü! Zira AİHM’ye başvuru için iç hukuk yollarının tüketilmesi zorunluydu. Dolayısıyla OHAL Komisyonu’nun kurulması bile 12 bin 600 dosyanın AİHM tarafından düşürülmesine yaradı.

KATLİAM GİBİ KARARLAR: İLTİSAK HUKUKU

Komisyon kurulduğu günden bu güne hukuksuzlukların önüne geçmek bir yana, haksızlıkları daha da katmerlendi. Komisyon mahkemelerin beraat kararlarına rağmen KHK’lıların ‘görevi iade’ talebini ‘irtibat/iltisak’ gibi hiç bir hukuki alt yapısı olmayan gerekçelerle reddediyor. Ayrıca ‘kurum kanaati’ ya da ‘istihbari bilgiler’ de ret kararına gerekçe yapılabiliyor.

2016’Kİ İHRACIN GEREKÇESİ 2019’DAKİ SORUŞTURMA!

Diyanet Elagöz yalnız değil. OHAL Komisyonu, Elagöz gibi yüzlerce KHK’lının hakkını gasp ediyor. KHK’lı Cemal Yıldırım’ın komisyona yaptığı başvuru geçtiğimiz hafta reddedilmişti. Skandal bir karara imza atmıştı komisyon. Cemal Yıldırım, 2016 yılında ihraç edilmişti. Red gerekçesi ise 2019 yılında Cemal Yıldırım hakkında hiçbir somut belge olmaksızın açılan sözde ‘terör’ davası olarak gösterildi.

KHK’lı itfaiye çavuşu kalp krizi sonucu ölmüştü; GSS borcu nedeniyle doktora gidememiş

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin