Oğuz Haksever’in ‘o sözleri’ ile akıllarda kalmıştı: Erdoğan, Yassıada’nın açılışını Bahçeli ile yaptı

27 Mayıs darbesinin ardından Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idamına karar verildiği Yassıada, darbenin 60’ıncı yıl dönümünde ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olarak açıldı. Adanın açılışı AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katıldığı törenle gerçekleştirildi.

103 bin 750 metrekarelik alana sahip adada demokrasi ve şehitler anıtı açık hava müzesi, demokrasi parkı, sergileme alanları ile kafeterya ve restoranlar yer alıyor. Yargılamaların yapıldığı mahkeme salonu ise 27 Mayıs Müzesi’ne dönüştürüldü.

Ada, yeşil alan olarak eski haline göre çok ciddi değişikliğe uğramasıyla dikkat çekiyor. Geçtiğimiz dönemlerde adayı ziyarete eden Erdoğan’ın haberini sunun ve o dönem NTV’de çalışan Oğuz Haksever, haber sırasında unuttuğu mikrofonundan bu durumu eleştirmişti.

Erdoğan’ın Yassıada ziyareti ve oradaki açıklamalarının ekrana geldiği anda, Erdoğan’ın “Yassıada demiyorum, yaslı ada diyorum” ifadelerinin ardından mikrofonunun açık kaldığının farkında olmayan Haksever’in “Neresi yaslı ada be. Canına okumuşsun” dediği duyulmuştu.

Haksever’in o açıklamalarından sonra NTV’deki işine son verilmişti.

Diğer yanda programda Erdoğan ve Bahçeli’ye, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Meclis Başkanvekili Celal Adan, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman da eşlik etti.

Erdoğan ve Bahçeli ile beraberindekiler, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda ilk olarak 27 Mayıs Müzesi’ni gezdi.

Yargılamaların yapıldığı müzede incelemelerde bulunan Erdoğan ve Bahçeli, dev ekrana yansıtılan Dünden Bugüne Yassıada Belgeseli’ni de izledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin