Öğretmen adaylarına mülakat soruları: Reis denilince aklına kim geliyor?

Ankara’da sözleşmeli öğretmen alınırken sölü mülakatta adaylara ilginç sorular yöneltildiği ortaya çıktı. Adaylara, ‘Reis denilince aklına kim geliyor?’,

Cumhuriyet’in haberine göre, sözleşmeli öğretmen alımı sistemindeki son aşama olan mülakatta sorulan sorular öğretmenlerin tepkisine yol açtı. Bazı adaylar, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ı Twitter üzerinden istifaya çağırdı. Ankara’da düzenlenen mülakatlarda ise öğretmenlere hiç soru sorulmadığı, öğretmenlere soru zarflarının çektirilmediği, ad-soyad, nereden mezun olduğu, nereli olduğu soruları ile yetinildiği belirtiliyor. Mülakata giren öğretmenler mülakatı kazanacak öğretmenlerin listelerinin zaten hazır olduğuna dikkat çekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açığa aldığı ve ihraç ettiği öğretmenlerden doğan boşluğu kapatmak için geliştirdiği sözleşmeli öğretmen uygulamasında skandal yaşanıyor.

Sonuçları önceki gün açıklanan 15 bin öğretmenin girdiği mülakatta şu soruların sorulduğu ifade ediliyor:

* Ahlaklı olmak insana neler kazandırır?

* Gezi’de ne hissettin?

* Cumhurbaşkanımız konuşmasında nelere değindi?

* Terör örgütlerini sayınız

* Hangi gazete ve köşe yazarlarını takip ediyorsun?

* Reis denilince aklına kim geliyor?

* 15 Temmuz sürecini değerlendirin?

* Hangi dershaneye gittin?

* Yılbaşında kutlama yaptınız mı?

Ankara’da düzenlenen sözlü sınavlardan birinde öğretmen adayının Tarık Akan sorusu ile karşılaştığı öğrenildi. Mülakat komisyonuna giren yetkililer öğretmen adayına, “Son günlerde bir oyuncu öldü? Biliyor musunuz” sorusu yöneltildi. Öğretmen adayının “Tarık Akan” yanıtını vermesinin ardından ise adaya, “Tarık Akan hakkında neler düşünüyorsun” sorusu soruldu.

“Listeler hazır”
Edinilen bilgiye göre, Ankara’da çok sayıda öğretmen adayına sözlü sınavda soru bile sorulmadı. Tüm mülakatlarda, öğrencilere soru gruplarının olduğu zarflardan birini seçmesinin istenmesi ve sorulacak soruların öğretmen adayının seçtiği zarf içinden sorulması gerekiyor. Ancak bu yöntemin ankara’da hiç uygulanmadığı, öğretmenlere sadece adının soyadının, mezun olduğu okulun sorulduğu, kendisinden bahsetmesinin istendiği öğrenildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin