Öcalan’ın 23 Haziran mesajı tartışması

Anadolu Ajansı, “Teröristbaşı PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 23 Haziran açıklaması” başlıklı bir haberi son dakika olarak servis etti. Öcalan’ın 23 Haziran için HDP’ye ‘tarafsızlık’ çağrısı yaptığı iddia edilen haber sonrasında HDP ve Öcalan’ın avukatlık bürosundan da birer açıklama geldi.

AA’nın haberinde, “İmralı Cezaevi’nden açıklama yapan teröristbaşı Öcalan, HDP’ye İstanbul seçimlerinde tarafsızlık çağrısında bulundu” ifadeleri yer aldı.

AA’nın bu haberinin ardından HDP’nin resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, “31 Mart’ta oylarımızı koruyarak demokrasiye kazandırmıştık, şimdi yine demokrasi ve halk iradesinin kazanması için sandık başına gidecek, oylarımızı demokrasi, barış ve eşitlikten yana kullanacağız. Doğa talanına, rant çarkına ve insan kayırmacılığa karşı 23 Haziran’da oylarımız demokrasi, barış ve özgürlükleredir. İstanbul’u rant cennetine çevirip palazlanmak isteyenlere dur de” denildi.

31 Mart seçimlerinde AKP’nin geriye düşmesinin ardından seçimlere ilişkin veri akışını durduran Anadolu Ajansı (AA), yine çok tartışılacak bir habere imza attı. AA, “İmralı Cezaevi’nden açıklama yapan teröristbaşı Öcalan, HDP’ye İstanbul seçimlerinde tarafsızlık çağrısında bulundu.” haberini son dakika olarak duyurdu.

Anadolu Ajansının son dakika olarak duyurduğu haberde, “çağrı” Öcalan’ın avukatlarına değil, Munzur Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Kemal Özcan’ın akşam saatlerinde yaptığı açıklamaya dayandırıldı.

 

HDP TAVRINI KORUDU: BİR DAHA SÖYLE İSTANBUL

AA’nın haberinin hemen ardından Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) resmi twitter hesabından, cevap niteliğinde paylaşımlar yapıldı. Yapılan açıklamada, HDP’nin seçim tavrının değişmeyeceği belirtilerek, “Halkımızın bu coşkusu olmasa siyasetin gri havası, oluşturulan bu kutuplaşma hiç çekilmez. İstanbul’un her yerinde, her sokağındayız. Çünkü sadece kendimiz için değil herkes için demokrasi mücadelesi veriyoruz. Bu mücadele kazanacak.” denildi.

HDP’den yapılan #BirDahaSöyleİstanbul başlıklı açıklamada, “31 Mart’ta oylarımızı koruyarak demokrasiye kazandırmıştık, şimdi yine demokrasi ve halk iradesinin kazanması için sandık başına gidecek, oylarımızı demokrasi, barış ve eşitlikten yana kullanacağız. Doğa talanına, rant çarkına ve insan kayırmacılığa karşı 23 Haziran’da oylarımız demokrasi, barış ve özgürlükleredir. İstanbul’u rant cennetine çevirip palazlanmak isteyenlere dur de;” denildi.

‘İMRALI’YI YANDAŞ SABAH GAZETESİ HATIRLATTI

AKP’ye en yakın yayınlardan Sabah gazetesinin Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu bugün yayınlanan köşe yazısında Abdullah Öcalan’ın avukatlarının “İmralı’nın ne düşündüğü konusundaki güncel değerlendirmeleri vakit geçirmeksizin paylaşmaları” çağrısında bulunmuştu.

ÖCALAN’IN AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA

Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları, yaşanan gelişmeler üzerine bir açıklama yaparak, “18 Haziran tarihinde İmralı’da müvekkilimiz sayın Öcalan ile gerçekleştirdiğimniz avukat görüşmesinin detayları ve bugün basında yer alan haberlerle ilgili detaylı bir yazılı açıklamayı mevcut planlamamız doğrultusunda yarın (21 Haziran) kamuoyunun bilgisine sunacağız.” dedi

1 YORUM

  1. AA.nin haber yapmasina ne hacet…saraydaki gasip, ocalanin sozculugunu ustlenmis; ustune ustluk ‘dusuncelerini analiz’ ediyor, “yok tarafsizlik mesaji vermis de, demirtasa kizginmis da”… degme orgutculere tas cikartircasina ‘cozumleme’ yapiyor…’devletin basi’, terrorist basini’nin borazani…ey Istanbul neler yaptiriyorsun su zavallilara…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin