Öcalan’dan ‘Kürt sorununu çözerim, kendime güveniyorum’ açıklaması

Dün PKK Lideri Abdullah Öcalan’la İmralı Cezaevi’nde görüşen avukatları görüşmenin içeriğini paylaştı. Öcalan mesajında “Kürtlere yer açmaya çalışıyorum. Kürt sorununu çözerim, kendime güveniyorum” dedi.

Abdullah Öcalan’ın mesajında, “Bir haftada çatışma durumunu, ihtimalini ortadan kaldırırım diyorum. Ben çözerim, kendime güveniyorum, çözüm için hazırım. Ancak devlet de, devlet aklı da gereğini yapmalıdır” ifadeleri de yer aldı.

Öcalan’ın avukatlığını yapan Asrın Hukuk Bürosu dün İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde yapılan görüşmenin ayrıntılarını Twitter sayfasından kamuoyuna duyurdu.

Asrın Hukuk Bürosu’ndan yapılan açıklamada “(Abdullah Öcalan) Kendisini ister Kemalist, ister Yeni Osmanlıcı olarak ifade etsin, her iki anlayışın da Türk-Kürt tarihine ve ilişkilerine doğru ve tutarlı yaklaşmaları gerektiğini söylemiştir” denildi.

Öcalan’ın “çatışma ve savaş politikalarındaki ısrar nedeniyle yaşanan gidişatı kaygı verici gördüğünü” söyleyen avukatları, çözüm çabalarının [8. Cumhurbaşkanı Turgut] Özal döneminden bu yana “kontrgerilla tarafından sabote edildiğini, bu güçlerin bugün de savaş çıkaracak düzeyde potansiyel taşıdığını” söylediğini de belirtti.

Açıklamaya göre Öcalan, “Özal’ın 1993 yılında ‘Savaşla çözüm olmaz’ sözüne atıfla aynı durum geçerliliğini korumasına rağmen bugün Özal’ın kararlılığını gösterecek bir iradenin varlığını sorguluyor” ve “Özal döneminden bugüne barış ve demokrasi arayışlarını ifade ederken kendisine yönelik yirmi yıllık tecridin bugün yaşanan savaşlarla ilgili olduğunu düşünüyor.”

‘Bir haftada çatışma durumunu ortadan kaldırırım’

Abdullah Öcalan, “Kürtlere yer açmaya çalıştığını belirtmiş, bu çerçevede Kürtlerin başka bir devlete ihtiyacı olmadığını; ancak ‘Kürtlerin bir hukuku olacak mıdır?’ diye sormuştur. Kürtlerin özgür yaşam, özgür insan, özgür toplum arayışını gözeten bir Kürt aklını da oluşturmaya çalıştığını ifade etmiştir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin