O evin sahibi: Vatandaşın tepkisini alıyorum ama misafiri kovmak İslam’a sığmaz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evin sahibi Rahim Doruk.

Ankara’nın Çubuk ilçesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı asker cenazesinde uğradığı saldırı sonrası sığındığı evin sahibi Rahim Doruk, yaşanan olayı anlattı. Hiçbir suçum olmamasına rağmen vatandaşın tepkisini aldığını belirten Doruk, “Türk İslam âdetinde misafiri kapıdan kovmak, evine geleni kovmak bizim fıtratımıza yakışmaz.” dedi.

BirGün gazetesinin haberine göre, cenaze namazı sonrası evine doğru gittiğini söyleyen Rahim Doruk, bu sırada kalabalık bir grubun evine doğru geldiğini söyledi. Doruk, birilerinin CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun evine girmek istediğini söylediğini belirterek, şöyle devam etti:

“Misafir olmak zorunda kaldık, kusura bakma”

“Bu esnada itişme yaşandı. Kılıçdaroğlu’nun orada olduğunu görmedim. Bu arada ben kapının önüne kadar geldim. Eşim korkudan kapıyı kilitlemiş, eşime kapıyı açması için yalvardım. Arkadan yüklenen bir grup vardı ve ben eziliyordum. Ben hala Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmemiştim. Daha sonra kapı açıldı, içeri girdik.”

Rahim Doruk

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Misafir olmak zorunda kaldık, kusura bakma” dediğini aktaran Doruk, şöyle konuştu:

“Benim evime sığınacağını rüyamda görsem inanmazdım. Kendi kendime düşünüyordum, ‘Kemal Bey evimde, dışarıdaki insanlar onu linç etmek istiyor, bana ve evime zarar verir mi?’ diye. Kemal Bey daha sonra eşimden bir bardak su istedi, eşim de su verdi. Yaklaşık 2 saat içeride oturduk. Daha sonra komutanlarımız geldi. Onlardan sonra Emniyet Müdürü geldi.

Biraz daha hoşgörü rica ediyorum

Kemal Bey onları gördükten sonra rahatladı. Kemal Bey’de herhangi bir darp izi görmedim, yüzünde yumruk izi yoktu.

Ben de bu olaydan çok etkilendim. Daha sonra bakanlarımız geldi. Onlar da Kılıçdaroğlu ile görüştü. Kılıçdaroğlu’nu eşi de aradı. O sırada Kemal Bey’i içeriden çıkarmak istediler. Kemal Bey’i çıkartıp bir araca bindirdiler. Ben o esnada dışarı çıkamadım.

Hiçbir suçum olmamasına rağmen vatandaşın tepkisini alıyorum. Türk İslam âdetinde misafiri kapıdan kovmak, evine geleni kovmak bizim fıtratımıza yakışmaz. Biz doğru olanı yaptık. İnsanlar bilmese de rabbim biliyor. Şehit bizim şehidimiz. Biraz daha sakinlik, anlayış, hoşgörü rica ediyorum.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin