NT’leri gaspeden Turkuvaz Kitap, şimdi de Doğan’ın D&R’larını alıyor!

HABER | SEMİH ARDIÇ

Doğan Holding medyadan çekilme yönünde bir adım daha attı. Hürriyet, Posta ve Fanatik gazeteleri, Doğan Haber Ajansı, D Smart, Kanal D ve CNN Türk televizyonlarının da aralarında bulunduğu medya şirketlerini Demirören Grubu’na devreden Doğan Holding, kitap ve müzik market zinciri D&R’ı da satıyor.

D&R’ı Sabah gazetesi ile ATV’nin sahibi olan Turkuvaz Grubu alacak. Turkuvaz, Aydın Doğan’a satış bedeli olarak 440 milyon Türk Lirayı nakden ve peşin ödeyecek.

Doğan Holding’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya gör taraflar bağlayıcı ön protokol imzaladı.

D&R’I DA DAMAT BERAT ALBAYRAK’IN AĞABEYİ SERHAT ALBAYRAK YÖNETECEK

D&R’ı bünyesine katmak için gün sayan Turkuvaz Medya Grubu’nun İcra Kurulu Başkanlığı (CEO) görevini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak yürütüyor.

Turkuvaz’ın yönetim kurulu başkanlığını ise İstanbul üçüncü havalimanı ihalesini alan grupta yer alan Kalyon inşaatın sahibi Ömer Faruk Kalyoncu ile Albayrak müştereken yürütüyor.

KİTAP VE MÜZİK MARKETÇİLİĞİNİN LİDERİ

İlk mağazasını 1997 yılının Mayıs ayında İstanbul Erenköy’de açan D&R hal-i hazırda 30 ilde 157 mağaza ile faaliyet gösteriyor. D&R kitaptan müziğe, filmden elektronik ürünlere, oyundan hobiye, hediyelik eşyadan kırtasiyeye kadar geniş bir yelpazede eğlence ve kültür ürünleri ile sektörün en büyük perakendecisi olarak gösteriliyor.

Aydın Doğan, Doğan Medya Grubu’nu 910 milyon dolara Erdoğan Demirören’e ait Demirören Grubu’na satarak medyadan çekilmişti. Doğan yayınladığı mektupta, “Tamamen kendi irademle medya defterini kapatmaya karar verdim.” ifadelerini kullanmıştı.

15 Temmuz sonrası TMSF’ye devredilen Kaynak Holding grubun medya organları  çok ucuz fiyatlara Turkuvaz Grubu’na satılırken, Türkiye’de 145 mağazası bulunan NT Mağazaları da Tukuvaz Grubu’na aynı şekilde “üstü kapalı bir biçimde” devredildi. Daha sonra mağazalar Turkuvaz Kitap TK Kitap ve Kırtasiye çevrildi. Adı değiştirilerek TveK yapıldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin