850 yıllık Notre Dame Katedrali’nde yangın; çatısı tamamen çöktü

Nedeni bilinmeyen yangın sonrası Notre Dame'in çatısını alevler sardı.

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan 850 yıllık Notre Dame Katedrali’nde öğleden sonra yangın çıktı. Kısa sürede yayılan yangın nedeniyle katedralin çatısı ve kulesi çöktü. Yangının nedenine ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, itfaiye yetkilileri restorasyon (yenileme) çalışmalarının yangını başlattığından şüpheleniyor.

İtfaiye yangına 7-8 araçla müdahale ediyor. Polis ise vatandaşları bölgeden uzak tutmaya çalışıyor. Paris İtfaiyesi gecenin ilerleyen saatlerinde yaptığı açıklamada, Notre Dame Katedrali’ndeki yangının söndürülüp söndürülemeyeceğinden emin olamadıklarını duyurdu.

Onarım çalışmaları nedeniyle çıktığı tahmin edilen yangın kısa sürede yayıldı.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, söndürme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Hidalgo, “Paris’teki Notre Dame Katedrali’nde korkunç bir yangın var. İtfaiye yangını kontrol etmeye çalışıyor. Kilise makamlarıyla yakın ilişki içinde yerel olarak seferber olduk. Herkesten güvenlik çevresine saygı duymasını istiyorum.” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Hepimizin bir parçasının yandığını görmekten üzüntü duyuyorum.” dedi. ABD Başkanı Trump ise “Katedraldeki yangını izlemek korkunç.” açıklamasında bulundu.

Katedral Sözcüsü: Geriye bir şey kalmayacak

Katedral’den bir sözcü, tarihi yapının tamamının “yanıyor” olduğunu söyledi. Sözcü, “Geriye hiçbir şey kalmayacak” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin