Nijerya’da 300 kız öğrenci silahlı kişilerce kaçırıldı

Nijerya’nın kuzeybatısındaki Zamfara eyaletinde silahlı kişiler bir yatılı okula düzenlenen saldırıda yüzlerce kız öğrencinin kaçırıldığı bildirildi. BBC’ye konuşan bir öğretmen, yerel saatle 01.00’de düzenlenen saldırının ardından en az 300 öğrencinin akıbetinin bilinmediğini söyledi.

Okula pikap ve motosikletleriyle gelen silahlı kişilerin ortaokul öğrencilerini araçlara bindirdikten sonra kaçırdığını belirten öğretmen saldırganlardan bazılarının üniformalı olduğunu anlattı. Saldırı sırasında okulda 421 öğrencinin olduğu öğrenilirken Eyalet Valiliği saldırıyı doğruladı fakat ayrıntılı bilgi vermedi.

”AİLELER ÇOCUKLARINI ARIYOR”

BBC Abuja Muhabiri Ishaq Halid, olayın ardından ailelerin okulun önünde toplandığını ve bazılarının ormanlık alanda çocuklarını aramaya çıktığını aktardı.

Ülkede son haftalarda toplu insan kaçırma vakalarında artış yaşanıyor. Silahlı çeteler fidye için sık sık öğrencileri hedef alıyor. Nijer eyaletinde geçen hafta kaçırılan en az 42 kişi hala serbest bırakılmadı. Bu kişilerin 27’sinin öğrenci olduğu belirtiliyor.

Nijerya’da Aralık ayında da 300’den fazla erkek çocuk kaçırılmış, silahlı kişiler müzakerelerin ardından çocukları serbest bırakmıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin