New York’ta patlama: New York polisi olayın terör bağlantılı olduğunu açıkladı

ABD’nin New York kentinde, Times Meydanı yakınlarındaki Port Authority çevresinde, yerel saatle 08.00 sıralarında bir patlama yaşandı. Patlamanın ardından ilk olarak yaralılar olduğu kaydedilirken New York polisi, olay yerinde saldırgandan başka bir yaralı olmadığını açıkladı. Saldırganın Brooklyn’den 20’li yaşlarda bir intihar bombacısı olduğu, iki bombası olduğu ve sadece birinin patladığı aktarıldı. New York polisi, olayın terör bağlantılı olduğunu açıkladı.

ABD medyasında yer alan haberlere göre ise bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişinin yaralı olduğu ve üzerinde patlama düzeneği bulunduğu açıklandı. 41’inci Cadde’nin üzerindeki patlama ünlü Times Square Meydanı’nın (42’nci Cadde) hemen yanı başında meydana geldiği belirtiliyor.

Patlamaya “amatör” bir düzeneğin sebep olduğu iddiaları bulunurken, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesinin ardından New York’taki güvenlik önlemlerinin artırıldığı ve polisin de saldırıların sürmesi ihtimaline karşı tetikte olduğu kaydediliyor.

Yaralı yakalanan canlı bombanın Bangladeş kökenli olduğu iddia edildi

Hürriyet’in haberine göre, saldırganın intihar bombacısı olduğunu, -tam bir açıklama yapılmasa da- bombanın kısmen patladığını, geri kalan parçaların polis tarafından imha edildiğini ve saldırganın da polis tarafından yakalandığı aktarıldı. Olay yerine polislerin gelmeye devam ettiğini kaydediliyor.

MSNBC, NYPD yetkilisi Bill Bratton’a dayandırdığı haberinde şüphelinin büyük olasılıkla Bangladeş kökenli ve 20’li yaşlarda olduğunu aktardı. “Patlayıcıyı IŞİD’in adını vererek infilak ettirdiği” iddia edilen şüphelinin 7 yıldır ABD’de yaşadığı kaydedildi. Bazı kaynaklar ise şüphelinin 27 yaşında olduğunu ve yaşadığı Brooklyn’deki evde polisin arama yaptığını belirtti.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin