New York Times’tan Hasankeyf manşeti: Erdoğan’ın hırsının kurbanı!

Ilısu Barajı’nın ortadan kaldırdığı 12 bin yıllık Hasankeyf ABD’nin en yüksek tirajlı gazetelerinden New York Times’in manşetine taşındı.

“Refah için tarihi bir hazineyi batırmak” başlığıyla manşetten verilen haberde  “Bugün vadi sular altında ve 70 bin kişi yerinden oldu” ifadeleri kullanırken, Hasankeyf’te yaşananlar için “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değişim hırsının kurbanları” ifadesi kullanıldı.

Tüm itirazlara rağmen Erdoğan’ın “mega projesi” olarak nitelendirilen Ilısu Barajı’ndan gelen suların kenti yutmaya başladığına dikkat çekilen haberde, bölgede yaşayanların fikrinin alınmadığı; arkeolog ve çevrecilerin sözlerine kulak verilmediği de vurgulandı.

‘VADİNİN YOK OLMASINA SİNİRLİ’

Birçok arkeolog ve çevrecinin vadinin yok olmasına sinirli olduğu da aktarılan haberde projeye karşı tepkili olanların Hasankeyf’i kurtarma çabasının “Erdoğan’ın artan otoriterliği karşısında yıkıldığı” ifade edildi. Haberde NYT gazetesi foto muhabiri Mauricio Lima’nın fotoğrafladığı Hasankeyf’in durumu aktarıldı. Haberde yetkililerin emriyle birçok evin yıkıldığı ABD’li okuyucuya aktarılırken, yerinden olanlar için yeni bir kasaba inşa edildiğini, ancak birçok kişinin bu evleri “sevimsiz” bulduğu belirtildi.

‘YÜREĞİMİZ YANIYOR

Gazete bugün sosyal medya hesabından yayımladığı mesajında da “Yüreğimiz yanıyor” ifadesini kullandı. Yok edilen Hasankeyf’e ilişkin etkileyici fotoğrafların kullanıldığı haberde, bölgenin neolitik dönemlerden beri yaşadığı düşünülen arkeolojik bir yerleşim olduğuna dikkat çekilerek, “Ülkenin cumhurbaşkanı ekonomik kalkınma için yöreyi su altına bırakana kadar binlerce aile orada yaşıyordu” denildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin