New York Times: Peker’in suçlamaları hükümeti sarsıyor

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videolar ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın da dikkatini çekti. New York Times’ta yayınlanan haberde, anketlerde düşüşte olan Erdoğan’ın bugünlerde ‘sıkışmış’ durumda olduğunu ve TV ekranlarında İsrail’in Gazze’ye bombalamasıyla ilgili yoğun haber yayınlamasına rağmen milyonlarca insanın Youtube girerek Sedat Peker’in yayınladığı videoları izlediği belirtildi.

Peker, örgütüne yönelik Türkiye’de düzenlenen operasyonun ardından, yurt dışındaki evinden video çekerek sosyal medya hesaplarından paylaşmaya başlamıştı. Peker, gazeteci Yeldana Kaharman’ın ölümü, Bodrum Marina’ya eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın çökmesi ve Süleyman Soylu’nun kendisine tanıdığı imtiyazları dile getirmişti. Kendisini ‘pislik mafya’ diye niteleyen İçişleri Bakanı Soylu için, “Bana koruma polisini sen vermedin mi? Bana ‘hakkında dosya hazırlanıyor’ diye haber vermedin mi? ” diye konuşmuştu. Peker, 5’nci videosunda her hafta Soylu’nun ‘canını yakacağını’ söyleyip elinde delillerin de bulunduğu açıklamıştı. Son olarak dün akşam Peker, kendisi ile Soylu arasında aracılık yaptığını yalanlayan, “Görüşen şerefsizdir, alçaktır” diyen İnternethaber sitesinin sahiplerinden Hadi Özışık’la yaptığı ‘son derece samimi’ görüntülü konuşmaları paylaşmıştı.

New York Times ekonomik kriz ve Kovid-19 salgını nedeniyle anketlerde oy oranı düşüşe geçen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünlerde ‘alışılmadık ölçüde hırpalanmış’ göründüğünü, şimdi de kimilerine göre ‘bir dönemin sonunu getirecek’, giderek dallanıp budaklanan bir skandalla karşı karşıya bulunduğunu yazdı.

Türkiye’de televizyon ekranlarında İsrail’in Gazze bombardımanına ilişkin yoğun haberler yayınlamasına rağmen milyonlarca insanın organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı ağızları açıkta bırakan videoları dinlemek üzere YouTube’a döndüğü belirtilen haber-analizde söz konusu iddialar arasında ‘tecavüz, uyuşturucu simsarlığı ve şüpheli ölümler’e ilişkin Erdoğan’a yakın yetkililere yönelik suçlamalar da bulunduğu aktarıldı.

Diken’de yer alan habere göre, New York Times’ın yayınladığı haberde şu ifadeler yer aldı:

“Peker önce Pelikan grubu diye bilinen, Erdoğan’ın damadı eski bakan Berat Albayrak etrafında birleşmiş kliği hedef aldı. Sonra gözden düşmüş eski içişleri bakanı Mehmet Ağar’ı. Çok geçmeden ana hedefi güçlü ve hırslı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya dönüştü.

Şu ana kadar Erdoğan’a doğrudan suçlama yöneltmemeye özen gösterdi. Ancak cumhurbaşkanı etrafındaki rakip gruplar arasındaki amansız çekişme ve üst düzey yetkililer ile mafya arasındaki kirli bağlantılar haddinden fazla hasara yol açıyor.

Erdoğan daha önce de siyasi muhaliflerince yolsuzluk ve güç istismarıyla suçlandı. Ama bugüne kadar Peker’in ki kadar keskin ve yaralayıcı suçlamalara maruz kalmamıştı.

Dümende zayıflığı hisseden muhalefet, Peker’in suçlamaları hakkında soruşturma açılmasını talep etti. Muhalefet, yaşananları 1990’ların sonunda Türkiye’de hükûmetle organize suç arasında derin bağın ortaya çıktığı hasar veren siyasi skandal, Susurluk skandalına benzetme yaptı.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin