Nefret suçu işleyen Soylu’ya Twitter’dan uyarı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun LGBTİ+ bireylere yönelik nefret suçu işleyen tweetine Twitter uyarı notu ekledi. Soylu ise, bugün attığı bir tweetinde de nefret suçu işleyen ifadelerini tekrar etti.

İçişleri Bakanı Soylu’nun “Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe fotoğrafının yere serildiği’ iddiası sonrası Twitter hesabından yaptığı paylaşıma Türkiye’de de kısıtlama geldi.

Soylu, LGBT’ler için “sapkın” dediği mesajında “Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe-i Muazzama’ya yapılan saygısızlığı gerçekleştiren 4 LGBT sapkını gözaltına alındı” ifadelerini kullanmıştı.

İçişleri Bakanı’nın bu sözleri sonrasında birçok sosyal medya kullanıcısı, söz konusu tweeti “Korumalı bir kategoriye karşı nefret suçu işlediği” gerekçesiyle şikayet etmişti.

Twitter, ilk kez ABD eski Başkanı Donald Trump’a uyguladığı yöntemin benzeri biçimde, Soylu’nun şikâyetlere konu olan tweetine uyarı notu ekledi.

Twitter’ın eklediği notta şu ifadeler yer alıyor: ”Bu Tweet, nefret davranışı hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal etti. Ancak Twitter, Tweetin erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi.”

BUGÜN BİR KEZ DAHA YAZDI

Soylu, benzeri bir tweeti bugün bir kez daha attı. Tweetine “Tuzağa düşmeyin” diye yazan Soylu, tweetine eklediği açıklamasında iki kez “LGBT sapkını” ifadelerini tekrar etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin