Nedim Şener ve Sabah Gazetesi’nin hedef gösterdiği gazeteci Oğuz Güven tutuklandı

Cumhuriyet.com.tr  Yayın Yönetmeni Oğuz Güven “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklandı. Güven hakkında, 10 Mayıs’ta geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybeden Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in ölümüyle ilgili haberin, kısa süre sonra değiştirilen başlığı nedeniyle, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “kişinin hatırasına hakaret” suçlarından soruşturma başlatılmıştı. Güven, Cuma 12 Mayıs sabah saatlerinde evinden gözaltına alınmış, ardından gözaltı süresi 7 güne uzatılmıştı.

Cumhuriyet.com.tr, Başsavcı Alper’in feci şekildeki ölümünü, “İlk F… iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti” başlığıyla duyurmuştu. Başlık, kısa süre sonra değiştirilmiş ancak Sabah gazetesi başlık değiştiği halde portalı hedef tahtasına oturtmuştu. Gazeteci Nedim Şener de değiştirilen başlığı Twitter’dan paylaşarak, “Sevgili Orhan Erinç büyüğümüz, şu başlığı atan hayvanı Cumhuriyet çatısı altında tutmayın” diye yazmıştı.

Güven 4 günlük gözaltı sürecinin ardından bugün savcılık ifadesi için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Celal Sarıdere, ifade işleminin ardından Güven’i örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklama istemiyle İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Güven’e destek vermek amacıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, TGC Hukuk Danışmanı avukat Gökhan Küçük. CHP İstanbul İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş İstanbul Adliyesi’ndeydi.

Gazeteci Oğuz Güven, kararın ardından ”Bu çürümüşlük karşısında yapacak bir şey yok” dedi. Oğuz Güven Metris Cezaevi’ne sevk edildi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Eskiden toplumsal düzeni sağlayan kurumlar denildiğinde, “din”, “ahlak” ve “hukuku” sayarlar, sonra da dinin yaptırımına “günah”, ahlaksal yaptırıma “ayıp”, hukuksal yaptırıma “ceza” derlerdi. Şimdi zavallı Başsavcı Sayın Mustafa Alper trafik kazasında “görev şehidi” olmuş. İmanını koruyarak gitmeyi becerebildiyse, -bana bakan yönüyle- ben hakkımı helal ederim. Eğer millete haksızlık yaptıysa öyle bir yere gitti ki, zerre ağırlığında yaptıklarının da karşılığını görecek. Oğuz Güven’in haber sitesi “kamyon biçti” demiş. Dinen hükmünü bilmem. Ahlaken, eh çokda kibar bir ifade değil ama ayıp olup olmaması bile “kişiye göre değişir”. Hukuken: Saçmalamayın Allah “kamyon biçti” sözünden dolayı adam mı tutuklanırmış. En çok ayıp der, “bir daha yaparsan ağzına acı biber sürerim” diye uyarırsın. Biz de senin ayıp hassasiyetini sorar öğreniriz. Deveyi hamuduyla yutan, birilerine “sahte peygamber”den başlayıp, milyonları baliğ bir hareketin mensuplarına “sülükten aşağı”, “vatan haini”, “haşşaşi” diyen zihniyetin iktidarda olduğu bir dönemde Oğuz Güven’e yapılan… Ne diyeyim ki, Oğuz kardeşim, Allah kurtarsın.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin