Nazarbayev’in istifasından sonra Kazakistan’ın yeni başkanı belli oldu; başkentin ismi de değişti

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, 1991 yılından beri sürdürdüğü devlet başkanlığı görevinden istifa etmesinden sonra ülkenin yen başkanı belli oldu. Kazakistan Senato Başkanı Kasım Cömert Tokayev’in parlamentoda yemin ederek devlet başkanlığı görevini resmen devraldı.

Tokayev yeni görevine başlar başlamaz ilk icraatı ülkenin başkenti Astana’nın isminin değiştirilme teklifi oldu. Kazakistan parlamentosu teklifi kabul ederek başkentin ismini Nursultan olarak değiştirdi.

Kazakistan’ın daha önce Almatı olan başkenti, 1997 yılında Kazakça’da “başkent” anlamına gelen Astana ile değiştirilmişti.

Nazarbayev’in kızı Senato başkanı oldu

Senato’nun Tokayev’den boşalan başkanlık görevine ise Nazarbayev’in büyük kızı Dariga Nazarbayeva seçildi. Senato başkanlığı ülkenin siyasi hiyerarşisi bakımından devlet başkanlığından sonra ikinci sırada geliyor.

Tokayev görevi devraldıktan sonra yaptığı konuşmasında Nazarbayev’in fikirlerinin bundan sonra da stratejik kararlarda etkili olacağını söyledi.Erken seçime gidilmemesi halinde Tokayev’in görevi Nisan 2020’ye kadar sürdürmesi bekleniyor.

Tokayev kimdir?

Tokayev, Mart 1999’da Başbakan Yardımcısı, Nursultan Nazarbayev’in kararnamesi ile 7 ay sonra da Kazakistan Başbakanı olmuştu. 2002’de başbakanlıktan istifa eden Tokayev, Dışişleri Bakanı olarak 2007’ye kadar görev yaptı. Tokayev, bu görevinin ardından Kazakistan Senatosu Başkanı oldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin