Natali Avazyan: Gözaltında çıplak arandım; 3 yıldır da on binlerce kadın onursuzca buna maruz bırakılıyor

2017’de ‘Pelikan Çetesi’nden Hilal Kaplan’la ilgili yorumsuz paylaştığı bir tweet nedeniyle geçtiğimiz salı günü annesinin Adana’daki evi basılarak gözaltına alınan İnsan Hakları savunucusu Arlet Natali Avazyan gözaltında yaşadıklarını anlattı.

Twiter hesabından paylaşımda bulunan Avazyan, “Hukuksuz bir şekilde gözaltına alındım. Çıplak aramaya maruz bırakıldım. 3 yıl içinde on binlerce kadın onursuz bir şekilde çıplak aramaya maruz bırakılıyor. Bu keyfi uygulamalar bir an evvel son bulmalı.” dedi.

Avazyan, ‘Bedenim bana aittir.’ dedi.

Avazyan gece yarısı ani bir kararla ifadesinin alındığını ve serbest bırakıldığını açıklanmıştı. Zatürre rahatsızlığı olan ve böbrek yetmezliği nedeniyle tansiyon sorunu yaşayan Avazyan, gözaltına alındığını sosyal medyada paylaştığı, “Polisler geldi, götürüyorlar.” tweet’iyle duyurmuştu. Avazyan’ın ‘gözaltına alınıyorum’ paylaşımı kısa sürede binlerce RT almıştı. Avazyan’ın paylaşımının altına, yüzlerce ‘yanındayız’ mesajı atıldı. Gelişme üzerine sosyal medyada ‘hepimiz nataliavazyanız’ etiketi açıldı. Etiket kısa sürede 21 bine yakın paylaşılarak, Türkiye’nin gündeminde birinci sıraya oturmuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin