Nasıl bir cisim yaklaşmakta?

YORUM | BARBAROS J. KARTAL

 

Eğer birisi birisine akçeli bir işte iftira atıyorsa bunu yalanlamak ve iftirayı boşa çıkarmak çok kolaydır. Galat-ı meşhur olan ‘Rüşvetin belgesi mı olur’ lafı doğru değildir. Büyük meblağların her zaman izi vardır. Amerikalıların ‘Paranın izini sür aradığın kişiyi bulursun’ klişesi boşuna değildir.

Reza ile aranızda kirli bir para trafiği yoksa size iftira atsa ne değişir. İspatlayamadıktan sonra…

Velev ki Reza itirafçı oldu mesela ne diyebilir ki?

‘Emine Erdoğan’ın vakfına bir çok kereler bağış yapmak zorunda kaldım’ mı diyecek. Desin. Dünyada bir çok First Lady’nin vakıfları vardır, işadamları buralara siyasi saiklerle bağış yapar. Herhalde canınız buna sıkılmış olamaz.

Reza neyi itiraf edebilir ki? ‘Zafer Çağlayan’a yurt dışından milyonluk saat getirdim parasını da aldım işte peçetesi’ mi diyecek? İlk defa mı bir bakan rüşvet alıyor.

‘Egemen’e para dolusu ayakkabı kutusu verdim neredeyse makamda patlıyordu kutu, aman sayın bakanım siz taşıyın kimseye vermeyin’ dese n’olur?

Hayatı devlet kademesinde geçmiş bir adama ‘beni takip ediyorlar şunları hallet dedim’ dese neyi ispatlar?

Yani kısacası Reza ne biliyor ki bir itirafta bulunsun, çok garip değil mi? Sizin dediğinize inanırsak Reza’nın kurtulmak için adamların ‘şunu diyeceksin’ dediği ne diyebilir?

YURT İÇİNDE SANA KİM NE SORUN ÇIKARABİLİR?

ABD ambargosu delinmişse 3-4 banka ceza alır, birkaç bürokrat ceza yer bu mu yani bütün mesele? Şanın yürür, “ABD’yi takmamış bizimki” diye oldu bitti. 25 gazeten, 30 televizyonunla kahraman gibi dolaşırsın. Cem Uzan Motorola’yı söğüşleyince bu millet demedi mi ‘ABD’yi dolandıran yaman adam!’ diye.

Kim sorun çıkaracak Zafer mi? Takarsın öbür koluna da sen bir saat, hayatının sonuna kadar yurt dışına çıkmasın ne var yani?

Egemen zaten dünden razı her şeye. Hayatının kaydığının farkında.

Muammer desen sorun çıkaracak hali yok.

Kim diyebilir ki biz sadece yiyiciyiz, esas malı götüren tepedeki.

Peki bu korku neden? Neden bu kadar mesele yaptınız bu işi.

Almanya, Fransa dahil bir çok ülke ambargoyu delmekten ABD ile karşı karşıya geldi hiç bu kadar büyük mesele olmadı. Çok da büyük cezalar ödediler.

Allah aşkına ekonomik olarak Türkiye’ye zarar verme masalı nedir? Adamların bir şirketinin değeri ülkenin bütçesinden fazla. Borsamızın çapını düşünce bir ekonomik kriz çıkartmak 1-2 yabancı fonun girdi-çıktı yapmasına bakar.

Bir tane İranlı genç işadamı için ABD neden büyük bir kriz yaşamak istesin?

Koskoca CIA’in organize ettiği darbeye ordunun yüzde biri katılmış, neyden korkuyorsunuz?

Hırsızlığı takan kim? Örtülü ödenekte hesabı kitabı verilmeyen para 3 milyar liraya yaklaştı. Hazinenin anahtarı elinizde. Sayıştay diye bir kurumun adı en son duyulduğunda Zeki Müren hayattaydı. Kim hesap sorabilir size?

Reza, Atilla’nın bilmediği neyi biliyor da Atilla umurunuzda değil de varsa yoksa Reza?

BİR KAR TOPU GİBİ BÜYÜYECEK

Bunlar bizim saf saf sorduğumuz ve asla cevabını alamayacağımız şeyler. Ancak 17-25 dosyasından ve ABD’den gelen bilgilerden biliyoruz ki bu dava bir kar topu etkisi yapacak. Bu davanın kendisine çok büyük anlamlar yüklemek yanlış olabilir ama davanın sonrasında yaşanacaklar bir çığ gibi gelecek. Damadın ‘yolsuzluk ve kaçakçılığa bağlayalım birkaç kişinin üzerine yıkalım’ demesi boşuna değil. Bilene soracaksın bu işleri.

Bir kere bu davadan sonra Erdoğan ile İran’ın ne kadar kirli işler yaptığı ortaya çıkacak. İran’ın ne kadar içimize girdiği, bürokrasiyi nasıl elinde oynattığı ortaya çıkacak. Daha önce belirttiğimiz gibi satın alamayacakları adamlara neden bu kadar düşman oldukları gün yüzüne çıkacak. İranlı ajanların elinde oyuncak oldukları ayan beyan görülecek.

-Erdoğan’ın bizim paralarla ABD’de yasa dışı hangi işlere bulaştığı muhataplarınca bir bir itiraf edilecek.

-Devrim Muhafızları ABD için bir terör örgütü. Erdoğan ve avenesi bir terör örgütüne yardım etmekten kara listeye girecek.

-Erdoğan’ın iş yaptığı bütün herkes, işadamlarından bürokrata akla kim gelirse bu kara listenin içinde yer alacak. Yurtdışına çıkmaları, banka hesaplarına erişim, banka kredileri imkansız hale gelecek.

-Erdoğan ve ailesinin, ‘Bu saatten sonra yurtdışında para bırakmış değildir herhalde’ denilen paralarının izleri ortaya çıkacak.

-Erdoğan’ın çok güvendiği ama ABD höt deyince hizaya giren ülkeler bir bir satmaya başlayacak.

-Ekonomi sadece bankaların aldığı ceza yüzünden değil, döviz dengesizliği ve cari açık sebebiyle ertelenen krize doğru hızlı bir yol alacak.

-Hedef saptırmak ve gündem değiştirmek için Erdoğan’ın maliyetli politika değişiklikleri işleri daha da beter hale getirecek. Kendi içlerinde hesaplaşmalar başlayacak.

-Necip milletimiz işler cebine dokunmaya başlayınca, ülkede huzur hepten gidince mızıklamaya başlayacak. Vatan, millet hikayeleri kesmemeye başlayacak. O zamana kadar gözüne batmayan şeyler batmaya başlayacak.

-Erdoğan pragmatik biri olduğu için dış dengeleri ve ekonomiyi düzeltemeyeceğini görünce diklenmekten vazgeçip tamam anlaşalım deme noktasında vereceği tavizlerle ülke büsbütün kaybedecek.

Kim bilir belki can düşmanlarından bir umut yardım bile dilenebilir. O karakterde mi? Şüpheniz olmasın.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. Alev topunun içindeki kafaya dikkat etmemişim 🙂 Aralıkta yakın geçecek asteroidi konu eden bi yazı okuyacağım diye tıklamışım ya ben 🙂 neye niyet neye kısmet 🙂 Bu yaklaşan cisim daha betermiş evet

  2. Finalde izleyeceğimiz, gübrenin toprağa düşme sahnesine yaklaştığımızı hissediyorum. Aslında gübre tanımı pek uymuyor çünkü gübre yararlı bir şey. Aklıma, çok daha uygun başka tanımlar geliyor ama buraya yazamıyorum. 🙂

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin