Nagehan Alçı çark etti, ilk tepki Ahmet Hakan’dan geldi

Geçmişte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni savunan yandaş yazar Nagehan Alçı çark etti. “Yeni sistemde cumhurbaşkanı tam yetkisiz ve tam güçsüz olmalı.’’ diyerek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin aleyhine yazan ve Parlamenter Sisteme 1,5 yıl içinde geçilmesi gerektiğini söyleyen Nagehan Alçı’ya ilk tepki yandaş Ahmet Hakan’dan geldi.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, ‘‘Millet İttifakı köprüden önceki son çıkışa dikkat etmeli…” başlıklı yazısının oldukça yankı uyandırdığını, politika ve iş çevrelerinden arayanlar olduğunu belirterek, “Millet İttifakı bileşenleri Türkiye’nin güçlendirilmiş parlamenter rejime geçmesini istiyor. Bu geçişin 2023’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra olması gerektiğini söylüyor.

İktidar kanadı ise mevcut sistemi korumaktan yana ama diğer yandan fısıltı şeklinde hükümet çevrelerinin bir bölümünde de “Acaba bir siyasal sistem değişikliği düşünsek mi” diyenler oluyor.

Nitekim iktidar medyasında hem de manşetten duyurularak parlamentarizm seçeneğine dair nabız yoklayan bir yazı da yayınlandı.” diye yazdı.

TBMM’nin çok güçlendiği, TBMM’den çıkan hükümetin de muktedir olduğu bir sisteme “eskiye dönüş” denilmesinin doğru olmadığını vurgulayan Alçı, “O yüzden yeni sistemde en önemli mevzu kesinlikle Cumhurbaşkanı’nın tam yetkisiz ve tamamen sembolik olması.

Ayrıca yeni sistemde Cumhurbaşkanlığı makamının çok kısıtlı bir bütçesi ve minimum sayıda çalışanı olmalı. Devletin birliğini temsil eden saygınlığı yüksek bir makam ama ne yürütmeyi ne yasamayı ne yargıyı şekillendirme gücü yok.

Dünkü yazımda esasen söylediğim şuydu…

Eğer Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden Başbakanlık hükümet sistemine geçecekse kesinlikle bu önümüzde 1.5 sene içinde olmalı. Bunu da özellikle Kemal Bey ve Meral Hanım’a hitaben yazdım. Zira samimiyetle parlamentarizm istediklerini biliyorum. Her iki siyasetçinin de “Kim Cumhurbaşkanı adayı olsun” başlığındaki anlamsız tartışmaları bir yana bırakıp “Haziran 2023’te Başkanlık seçimleri yapılmamalıdır. Yeni sistemle TBMM seçimlerine gidelim” diye bastırması gerekir.” ifadelerini kullandı.

AHMET HAKAN: KOMEDİYE BAKAR MISINIZ

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Nagehan Alçı’nın “Yeni sistemde cumhurbaşkanı tam yetkisiz ve tam güçsüz olmalı, iç politikanın p’si bile Çankaya’ya girmemeli” şeklindeki ifadelerine tepki gösterdi. Hakan bugünkü yazısında Nagehan Alçı’yı sert sözlerle eleştirdi.

Ahmet Hakan, şöyle yazdı:

“Sistem tartışmaları, bazılarının gözünü karartmış durumda.

Bir gazeteci çıkmış şöyle diyor:

“Yeniden başbakanlık modeli gelecekse cumhurbaşkanı tam yetkisiz olmalı, politikanın p’si bile Çankaya’ya taşınmamalı.”

Komediye bakar mısınız?

Oy verilecek… Seçilecek… Temsil makamında olacak… Cumhurbaşkanı diye saygı duyulacak… Törenlerde en önde olacak…

Ama hiçbir yetkisi olmayacak ve politikanın p’sine bile karışamayacak.

İyi de bu durumda…

Böyle bir cumhurbaşkanına…”

Ayrılan bütçeye, ayrılan kadroya yazık değil mi?

İsraf denilen şey, bu değilse nedir?”

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin