Mutasyon virüse yakalanan en az 10 gün karantinada kalacak

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramasının ardından Sağlık Bakanlığı filyasyon rehberini güncelledi. Buna göre mutasyona uğrayan virüse yakalananlar en az 10 karantinada kalacak, bu sürenin sonunda testleri pozitifse 48 saat aralarla kontrolü yapılacak ve test yapılmaya devam edilecek.

Yine mutasyona uğrayan virüse yakalanan kişilerin temaslılarına uygulanacak karantina süresi de 10 gün olarak belirlendi. Bu kişilerin testi 10 gün sonra negatif çıkarsa karantinası sona erecek.

Bakanlık rehberde yaptığı güncellemede şunları belirtti:

”Varyant Suşlar ile ilgili olarak; farklı suşlar ile enfekte olan kişilerin (özellikle varyant suşlar) aynı odaya kohortlanması virüslerde rekombinasyona neden olarak yeni bir varyant suşa neden olabileceği için bu dönem hastaların mümkün olabildiğince tek olarak odalarda yatırılması önerilir. Varyant suş ile enfekte pozitif vakaların izolasyonunun en erken 10. güne kadar devam edilmesi sonrasında PCR testi ile negatiflik görüldükten sonra izolasyonun sona erdirilmesi gereklidir. 10. günden sonra pozitif çıkan kişilere 48 saat aralıklar ile kontrol testi yapılmaya devam edilmesi önerilir… Varyant suş ile enfekte kesin vaka temaslılarının karantina süreleri en az 10 gün olup, bu sürenin sonunda PCR negatifliği gösterilerek karantinanın sona erdirilmesi gerekmektedir.”

Suş, bir bakteri veya virüsun farklı alttürlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan gruplarına deniliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin