Mustafa Kabakçıoğlu’nun vicdanları kanatan ölümü Meclis’e taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Gümüşhane Cezaevi’nde hastaneye gitmek için defalarca dilekçe vermesine rağmen tek başına pis bir hücreye atılan KHK’lı komiser yardımcısı Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümünüyle ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün cevaplaması için bir soru önergesi verdi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile polislik görevinden ihraç edilen ve 4 yıldır tutuklu bulunan Mustafa Kabakçıoğlu’nun bulunduğu Gümüşhane Cezaevi’ndeki hücresinde bir plastik sandalye üzerinde hayatını kaybetmesine vatandaşlar tepki gösterdi. İnsanlık onura yakışmayan pis bir hücreye atılana hasta tutuklu Kabakçıoğlu’nun ölümüyle ilgili fotoğrafların sosyal medyada yayılması üzerine 48 gündür açıklama yapmayan Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı apar topar açıklama yapmıştı.

Kabakçıoğlu’nun vicdanları kanatan şüpheli ölümünü CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu TBMM’ye taşıdı.

Tanrıkulu, Adalet Bakanı Gül’ün cevaplaması için gönderdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:

*KHK’lı eski polis memuru Mustafa Kabakçıoğlu’nun Gümüşhane Cezaevi’nde tek kişilik bir hücrede plastik sandalye üzerinde hayatını kaybettiği iddiaları doğru mudur?

*Kovid-19 şüphesi bulunan ancak Kovid-19 testi yapılmamasına rağmen, bu şüpheyle 20 Ağustos tarihinde tek kişilik hücreye alındığı ve taleplerine rağmen sağlık hizmetlerine erişiminin sağlanmadığı iddiası doğru mudur?

*Cezaevi doktoruna sağlık sorunlarını bildiren bir mektup yazmasına rağmen Mustafa Kabakçıoğlu’nun hastaneye götürülmemesinin izahı nedir?

-Kabakçıoğlu’nun kaldığı hücrenin duvarlarının boyaları dökülmüş, yatağının merdiven altında olduğu ve yatağın kenarında alaturka tuvaletin bulunduğu, mutfak kısmının ise oldukça bakımsız durumda olduğu göz önünde bulundurulduğunda, hasta tutuklu, hükümlü ve hükümözlülerin hücrelere alınmasının gerekçesi nedir?

*Türkiye genelinde illere göre 16 Ekim 2020 tarihi itibariyle Kovid-19 belirtisi gösteren, testi pozitif çıkan ve hastane ile duruşmaya giden, cezaevine yeni giren toplam kaç tutuklu, hükümlü ve hükümözlü tek kişilik hücreye alınmıştır? Ayrı ayrı belirtilmek suretiyle cezaevlerine göre dağılımı nasıldır?

*16 Ekim tarihi itibariyle bahse konu gerekçelerle tek kişilik hücrelere alınan akabinde yaşamını yitiren toplam kaç tutuklu, hükümlü ve hükümözlü bulunmaktadır?

*16 Ekim 2020 tarihi itibariyle Gümüşhane Cezaevinde Kovid-19 kaynaklı yaşanan mağduriyetlerle ilgili Bakanlığınıza toplam kaç başvuru yapılmıştır? Bahse konu başvurular ayrı ayrı belirtilmek üzere nasıl sonuçlandırılmıştır?

*16 Ekim 2020 tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere ve ilçelere göre toplam kaç cezaevinde kaç tutuklu, hükümlü ve hükümözlüde Kovid-19 Testi pozitif çıkmıştır?

*16 Ekim 2020 tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere ve ilçelere göre toplam kaç cezaevinde kaç tutuklu, hükümlü ve hükümözlü Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitirmiştir?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin