Müsilaja ‘çözüm’ bulundu: Kanal İstanbul!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Bilim adamlarının ‘felaket’ olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul projesi, rejimin yeni ‘maymuncuk’ anahtarı haline geldi. Proje, işsizlikten çevre kirliliğine, lojistikten susuzluğa kadar bir çok sorunun çözümü olarak sunuluyor. Kanal, son olarak Marmara’yı istila eden ‘müsilaj’ sorununun da çözümü olarak gösterildi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na göre Kanal İstanbul projesi Karadeniz’den getireceği temiz su sayesinde Marmara’daki deniz salyasını bitirecek! İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Karaismailoğlu’nu ‘ciddiyete’ davet etti. İmamoğlu, “Rüyasında görmüş herhalde! Devlet adamları, bilim ile konuşur. Bununla ilgili bir araştırma mı var?” dedi.

Adil Karaismailoğlu’nun hangi bilimsel verilere dayanarak bu açıklamayı yaptığı bilinmiyor. Ancak konunun uzmanları ve bilim adamlarına göre yaklaşık 2 milyon yeni nüfus anlamına gelen Kanal İstanbul, Marmara’nın kirliliğini daha da artıracak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 14 yıl sonra açıkladığı ‘Acil Eylem Planı’ kapsamında denizden müsilaj toplanmaya başlandı. ‘Marmara Hepimizin’ sloganıyla yürütülen çalışma; İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Yalova, Çanakkale ve Tekirdağ’da eş zamanlı olarak başlatıldı. Günde ortalama 20 ton ve üzeri müsilaj temizleneceği açıklandı. Ancak asıl sorun denizin tabanında. Uzmanlara göre deniz yüzeyindeki salyalar, buzdağının görünen kısmı.

REJİM ÇÖZÜMÜ BULDU

Marmara’da temizlik çalışmalarının başladığı gün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun ‘müsilaj’ sorununa ilişkin açıklamaları tartışmaları da berberinde getirdi. Katıldığı bir televizyon programında konuşan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un Marmara’daki deniz salyasını bitireceğini öne sürdü. Karaismailoğlu’na göre Karadeniz, Marmara’ya göre çok daha temiz. Kanal İstanbul yapıldığında Karadeniz’e akan nehirlerin Marmara’ya karışması söz konusu olacak. Karaismailoğlu, “Bu da Marmara’daki su kalitesini artırıp deniz salyasını da bitirecek.” dedi.

KANAL İSTANBUL, ATIK YÜKÜNÜ ARTIRACAK

Peki gerçekten böyle bir şey mümkün mü? Uzmanlara göre Karaismailoğlu’nun açıklamasının hiçbir bilimsel yanı yok ve tamamen hatalı. Eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Cemal Saydam, Kanal İstanbul Çalıştayı’nda çok önemli uyarılarda bulunmuştu. Kanal İstanbul’la birlikte Marmara’nın ‘atık yükünün’ neredeyse iki katına çıkacağını söylemişti. Saydam, “Sen 2,2 milyon metreküple baş edemeyen sisteme, 2 milyon kilometreküp ilave yük getiriyorsun. Bunun sonu Marmara’nın ölümüdür.” ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN: İKİ YENİ ŞEHİR KURULACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan da daha geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, kanal çevresinde iki yeni şehir kurulacağını söylemişti. Erdoğan, “Adeta Kanal İstanbul’un sağında solunda iki şehir inşa edeceğiz. O iki şehirle beraber İstanbul bir başka olacak.” demişti. Yaklaşık 2 milyonluk iki şehrin ‘atıkları’ da Karadeniz’in sularıyla birlikte Marmara’ya boşalacak.

NÜFUS ARTTIKÇA, KİRLİLİK ÇOĞALACAK

İstanbul Üniversitesi, Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Ahsen Yüksek de aynı çalıştayda yaptığı konuşmada, “Marmara Denizi’nin kuzeyinde nüfus artmaya devam ederse, denizel ortamdaki yüksek olan azot ve fosfor yükü daha da artacak, halihazırda dip suyundaki düşük oksijen seviyesinin daha da düşmesine neden olacaktır. Marmara Bölgesi’nin refahı için nüfus artırıcı değil, nüfusun azaltılmasına dolayısı ile doğaya yapılan baskıları azaltıcı projelere önem verilmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullanmıştı.

KANAL PROJESİ, DOĞANIN ÇÖKÜŞÜ DEMEK

Yakın Doğu Üniversitesi, İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derin Orhon ise “Öncelikle Karadeniz ve özellikle batı bölgesi çok kirli bir ortamdır. Kanal bu kirliliği Marmara’nın sığ ve en hassas bölgesine boşaltacaktır. Kanal İstanbul ile Marmara’nın hassas bölgesine taşınacak kirlilik yükü en azından 2 milyon kişi eşdeğeri olarak hesaplanmaktadır. Sonuç olarak, İstanbul’un kuzeyine yapılması tartışılan kanal projesi kısaca doğanın çöküşü anlamı gelecektir.” diye konuşmuştu.

KANAL İSTANBUL, MARMARA’NIN ÖLÜMÜNÜ HIZLANDIRACAK

Hürriyet’ten Sedat Ergin’e konuşan Prof. Dr. Naci Görür de bütün Orta Avrupa’nın atıklarının nehirler üzerinden Karadeniz’e geldiğini, bu atıkların da bir bölümünün boğazdan geçerek Marmara’ya ulaştığını anlattı. Söz konusu projenin gerekleşmesinin Marmara’da yaşanan sorunların büyümesine yol açacağını söyleyen Görür, “Kanal İstanbul, Marmara’nın ölümünü daha da hızlandıracaktır.” dedi.

İMAMOĞLU: RÜYASINDA GÖRMÜŞTÜR HERHALDE!

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamaları İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na da soruldu. İmamoğlu, “Rüyasında görmüştür herhalde! Değerli arkadaşlar; mesele, ciddi bir meseledir. Ciddi meseleleri önce bilim ele alır, bir zemine oturur, tartışılır. Devlet adamları, bilim ile konuşur; dayanakları bilim ile olur. Bir makale mi var, bir araştırma mı var? Bize, varsa bir makale onu, göndersin. Kaldı ki, sabah konuyla ilgili kendisine mesaj attım. Umarım mesajıma döner.” karşılığını verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin