MÜSİAD’tan Amerika’ya mektup: Ticari işbirliği sekteye uğramasın

MÜSİAD’ın ABD’li senatörlere gönderdiği mektupta ABD ile Türkiye arasındaki ticari hacmin 2017 yılı verilerine göre 18,7 milyar dolar olduğuna vurgu yapıldı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılmamasının ardından ABD’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yer aldığı Türkiye’ye yaptırım kararına ilişkin iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önemine vurgu yaptığı bir mektup yazdı. MÜSİAD, mektubu Dış İlişkiler ve Ticaret Komisyonları üyeleri başta olmak üzere 9 eyaletin senatörlerine gönderdi.

MÜSİAD, ABD tarafından Amerikalı senatörlere gönderilen mektupta, son dönemde yaşanan gerginlik karşısında iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önemine vurgu yapıldı.

MÜSİAD ABD’den yapılan yazılı açıklamada, Dış İlişkiler ve Ticaret Komisyonları üyeleri başta olmak üzere ABD’de Türk kökenli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı 9 eyaletin senatörlerine bir mektup gönderildiği duyuruldu.

TİCARİ İŞ BİRLİĞİ SEKTEYE UĞRAMASIN

Açıklamada, “NATO müttefiki olan ABD ve Türkiye’nin, hukuk devleti prensipleri gereği attıkları adımlara karşılıklı olarak saygı duymaları müttefik olmanın gerekliliklerindendir. İki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin hayati önem taşıdığı bugünlerde, taraflara karşılıklı ticari ilişkilerin önemini bir kez daha hatırlatır ve siyasi ilişkilerdeki gerilimlerin ticari iş birliklerini sekteye uğratmaması gerektiğini talep ederiz” ifadelerine yer verildi.

ABD ve Türkiye arasındaki ticari hacmin 2017 yılı verilerine göre 18,7 milyar dolar olduğuna vurgu yapılan açıklamada, 2018’de bu rakamın 20 milyar doların üzerine çıkmasının beklendiği belirtildi.

Söz konusu mektubun, ABD Senatosunun önemli isimlerinden Bob Corker, Marco Rubio, Tim Kaine ve Rand Paul dahil 30’u aşkın senatöre gönderildiği bilgisi paylaşıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin