Musaadenizle o kadar zulüm olsun! “Darbe başarılı olsaydı yüz binlerce insan keyfi biçimde tutuklanacaktı”

15 Temmuz kontrollü darbe girişiminde sonra şu na kadar çoğu hukuksuz operasyonlar kapsamında 169 bin kişiye işlem yapıldı, 50 bin kişi tutuklandı. 60 civarında insan cezaevlerinde şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Hizmet Hareketi’ne yakın yüz binin üzerinde insan kamudaki işinden atıldı, özel sektörle birlikte bu rakam 200 bini geçiyor. 15 Temmuz’un yıl dönümünde BBC’ye konuşan eski AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, mevcut gerçeklikten uzaklaşarak ilginç açıklamalar yaptı.

“Darbe başarılı olsaydı yüz binlerce insan keyfi biçimde tutuklanacaktı” diyen Akay, herhangi bir suç işlememelerine rağmen KHK’larla görevden alınanların mağduriyetlerinin giderilmesiyle ilgili ise şunları söyledi: “Kolay bir süreçten geçmedik. Darbe gerçekleşmiş olsaydı bugün bu tür şeyleri konuşabiliyor bile olamayacaktık. Zindanlara tıkılmış yüz binlerce insandan, yargı süreci çalışmadan insanların keyfi biçimde tutuklanıyor olmasından ve öldürülmesinden bahsediyor olacaktık.”

“Müsaadenizle o kadar uygulama olsun”

Akay, “Müsaadenizle o kadar uygulama olsun. F… yapılanma tarzı gereği böyle bir tedbir kaçınılmaz oluyor. Netice itibariyle kimsenin hakkı zayi olmaz, yargı süreci eninde sonunda işler. Eğer gerçekten mağdur edilen birileri varsa hakları verilir.” ifadelerini kullandı.

‘Sivil toplum kuruluşu olarak değerlendiriyorduk’

CHP’nin Gülen Hareketi hakkında samimi olmadığını belirten Yasin Aktay, kendilerinin 17-25 Aralık öncesinde Gülencileri “bir sivil toplum kuruluşu” olarak değerlendirdiklerini, CHP’nin ise dindar sivil toplum kuruluşlarını devlet düşmanı gibi kodlayan bir yaklaşıma sahip olduğunu söylüyor.

Aktay, 2004’teki Milli Güvenlik Kurulu kararına rağmen Gülen yapılanmasını bir sivil toplum yapılanmasını olarak görmelerini ise o karara imza atanların “mütedeyyin STK’ları mürteci olarak nitelendirmeleriyle” ve bu yaklaşıma karşı çıkarak Gülen’i değil kendilerini savunmaları olarak açıklıyor.

3 YORUMLAR

  1. Yamuk… Kendisine saygısızlık edecek değilim; fotoğraftaki saati yamuk.
    Allah kalbine insaf ve merhamet vermişmidir bilemem ama birileri bu Sayın Prof.’a “”sözde darbenin” üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, F..ö tabirinin bile tanımı yapılmadı, kapsamı belirtilmedi Kermes düzenleyip fakir öğrencilere burs toplayan ev hanımları bile darbeci sayılırken, hiç olmazsa “aklın” “müsaadenizle o kadar uygulama olsun” mu diyordu?”diye sormalı.

  2. Ömer (RH) “Allah Ömer’e kırık köprü’den geçerken ayağı incinen kuzunun hesabını sorar” endişesiyle inlerken, zindanlarda 500’den çok kuzusuyla inleyen 17 binden çok bacımın, 35 binden çok kardeşimin, işsiz bırakılıp açlığa mahkum edilen 200 binden çok insanımın iniltileri karşısınsa “müsaadenizle o kadar uygulama olsun” rahatlığı…
    Allah…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin