Münih’de ‘Ses ver ki, hapishaneler mezar olmasın’ eylemi

Almanya merkezli IFFA (Initiative für Flüchtlinge Augsburg) Türkiye’deki insan hakları ihlallerini ve cezaevlerinde yaşanan ölümleri, Cumartesi günü Münih şehrinde düzenleyeceği eylemle protesto edecek.

Türkiye’de insan hakları ihlallerinin her geçen gün arttığını belirten IFFA, “Ses ver! Ses ver ki, hapishaneler mezar olmasın.” dedi.

Şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye’deki durum uluslarası raporlarla ve Birleşmiş Milletlerin verdiği insan hakları karnesi ile de tescillendi. Özellikle cezaevlerindeki siyasî tutukluların durumu gerçekten çok vahim ve endişe verici. En temel sağlık hizmetlerinden dahi mahrum bırakılıyorlar. Tek kişilik hücrelerde ölüme terk ediliyorlar.

Bu durumun en son örneği; tedavi talebi göz ardı edildiği için plastik bir sandalye üzerinde acılar içinde can veren Mustafa Kabakçıoğlu’dur. Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümünü ve Türkiye’deki bütün insan hakları ihlallerini protesto edeceğimiz etkinliğimize sizleri de bekliyoruz.”

“Türkiye’ de sesini duyuramayan mağdurların sesi olmamıza yardım eder misiniz!” diyen IFFA’nın “Beyaz Sandalye” eyleminde, canlı ağıt müzik ve resim sergisi de olacak.

Cumartesi günü Almanya’nın Münih şehrinde Karlplatz’da saat 11:00’de başlayacak eyleme HRD ve BİM girişimleri de destek veriyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin