Mümtaz’er Türköne: Cumhurbaşkanı‘nın avukatları hakkında suç duyurusunda bulunacağım

KHK ile kapatılan Zaman gazetesi yazarı Prof. Dr. Mümtazer Türköne’nin 2015 yılında yazdığı bir köşe yazısı gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya başka bir dosyadan dolayı Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Türköne SEGBİS aracılığıyla katıldı. Türköne, dosyanın kendisine tebliğ edilmediğini belirtti ve avukatı aracılığıyla dosyanın bir suretini temin edip inceledikten sonra savunmasını hazırlayacağını söyledi.

Katılan vekilinin kimliğini mahkeme tarafından tespit edilmesini talep eden Türköne, “Cumhurbaşkanı tazminat davası neticesinde kazandığı miktarı avukatlarına vereceğini açıkladıktan sonra talep edilen ve karar verilen bu miktarlarda on kat artış oldu. Ben katılan vekillerin görevini istismar ettiği gerekçesiyle haklarında baroya şikayette bulunacağım ve savcılığa da suç duyurusunda bulunacağım. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nı da bu konuda bilgilendireceğim.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Gökhan Yılmaz bu hususta bir diyeceklerinin olmadığını, aleyhte olan hususları kabul etmediklerini söyledi.

Mahkeme, dosyanın avukat aracılığıyla Mümtaz’er Türköne’ye tebliğ edilmesine ve savunma dilekçesini hazırlaması için bilgisayar bulunan savunma odasından faydalanması için cezaevine dilekçe yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 15 Ekim’de görülecek.

Ne olmuştu?

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Türköne için “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası talep ediliyor. İddianamede kanıt olarak sunulan yazı, Türköne’nin 27 Ekim 2015 tarihinde Zaman gazetesinde yayımlanan “Koza-İpek’e kayyum: Diktatör Çıldırmış Olmalı” başlıklı köşe yazısı. (MLSA)

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin