Muhittin Akgül’ün son kitabı: ‘Kur’an Anlatımıyla Ahirette Yüzleşme’

İlahiyat profesörü Muhittin Akgül’ün yeni kitabı yayınlandı. Yeni Ümit dergisinde yazı yazmakla suçlandığına dava nedeniyle 19 ay hapiste yatan Akgül, ‘KUR’AN ANLATIMIYLA ÂHİRETTE YÜZLEŞME’ kitabında ağırlıklı olarak Cehennem ve ehlinin konuşmaları işliyor. Pişmanlıkları, arkalarından gittiklerinin kendilerini satması, şeytan ve putlarıyla olan kavgaları kitapta resmediliyor.

Kitabı e-book satın alabilirsiniz. Kitabın önsözünde ise şu ifadeler dikkat çekiyor.

“İnsan, kısa bir tatile gideceği zaman bile, gideceği yerin özelliklerini merak eder. Bu merak sebebiyle sorar ve araştırır. İnsanoğlunun en çok kafa yorduğu meselelerden birisi de ölüm ve sonrasıdır. Zira ölüm ötesi hayat, insanların dünyadan sonra gidecekleri, sonsuza dek yaşayacakları ve bir daha da geriye dönemeyecekleri bir mekândır. Kısa süreliğine gidilen bir yer merak edilir de, böyle bir ebediyet yurdu hiç merak edilmez mi? Peki o zaman inanan insan, böyle bir yere ait en doğru ve kesin bilgileri nereden elde edebilir, diye sorulduğunda, bunun cevabı hiç tereddütsüz: “Kur’ân’dır.”

“İnsan için hayattan sonra sahip olduğu en önemli nimetlerden birisi, beyan melekesidir. Konuşabilme, maksadını ifade edebilme ve iletişime geçebilmedir. İnsanın sahip olduğu beyan melekesi ve lisan, en harika ve müstesna iletişim vasıtasıdır. Bir yönüyle insanın dünyasının sınırları, dilinin sınırlarıdır. Dünyada, hayatın en merkezi noktasında konuşmalar vardır. Konuşma, hem temel bir ihtiyaç, hem de hayata anlam kazandıran önemli bir araçtır. Bundan dolayıdır ki, dünyaya geldiğimiz andan itibaren, anne-babamızla, arkadaşlarımızla, akrabalarımız ve komşularımızla, eşimiz, çocuklarımız ve dostlarımızla, hatta bütün varlıkla konuşuruz.”

“İnsan, dünyada konuştuğu gibi, ahirette de konuşacaktır. Ancak kiminle ve ne konuşacaktır? İşte bize bu konuda en temel kaynak hiç şüphesiz Kur’ân-ı Kerim’dir. İşte elinizdeki eserin konusu, ölümle başlayan âhiret yolculuğunda ve daha sonra da sürekli kalacağı ebedi hayatında, insanın farklı varlık ve âlemlerdekilerle konuşmalarıdır.
Çalışmada, ölüm ötesi hayattaki bu konuşma ve diyaloglar, on iki bölümde incelenmiştir. Âyetlerde üzerinde durulan hususlar hadislerle açıklanmış ve müfessirlerin âyetlerdeki önemli konuların tefsirine dair açıklamalarına da yer verilmiştir. Konuyla ilgili âyetlerin tasvir ve yorumlanmalarında özellikle bizlere bakan yönlerine işaret ettik. Akademik çalışmalardan farklı olarak, eserimizi dipnotlarla boğmak yerine klasik eserlerden istifade etmekle beraber kendi çıkarımlarımızı ve yorumlarımızı dile getirdik. Eserin, siz kıymetli okuyucular için ölüm ötesi hayatın güzelliklerine yeni pencereler açmasını ve amel arşivlerinizin de daha dikkatli tutulmasını sağlamaya küçük bir vesile olmasını temenni ederim. Ayrıca eseri dikkatli bir şekilde okuyan ve değerli katkılar sunan kıymetli meslektaşlarım Doç. Dr. İsmail Albayrak ve Doç. Dr. Yunus Ekin Beylere de kalbi muhabbetlerimi ve teşekkürlerimi ifade etmek isterim.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin