‘Muhbir toplum’ hedefinin sonucu: 167 bin ihbarın 116 bini yalan

AKP rejimi tarafından teşvik edilen ihbarcılığın faturası, vehameti de gözler önüne serdi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yapılan 167 bin ihbardan 116 bininin ‘asılsız’ olduğunu açıkladı. Yani yapılan her 100 ihbardan 70’e yakını yalan çıkıyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, savcılıklara yapılan sahte ihbarlarda büyük artış yaşandığını söyledi. Lekelenmeme hakkını daha etkili korumak için mevzuatta yapılabilecek değişikliklerin gündemlerinde olduğunu anlattı. Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 2021 Yılı Bütçe Teklifi’nin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri dün Adalet Bakanlığı bütçesi ile sürdü. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 22,8 milyar TL’lik bütçe teklifinin gerekçelerini ve bakanlığı bir yıllık çalışmalarını anlattı.

ASILSIZ İHBAR YAĞDI

Bakan Gül, savcıların muhbirleri dinleme yetkisine kavuştuktan sonra toplamda 438 bin 896 başvuru yapıldığını, bunların 278 bin 206’sının “soruşturma gerektirmediğini” bildirdi. Gül, sadece 2020 yılında yapılan 167 bin 719 ihbarın 116 bin 170 hakkında da soruşturma açılmadığını söyledi. Sahte ihbarlara dikkati çeken Gül, “Birine yersiz şekilde şüpheli sıfatı verilmesi, sadece onu değil aynı zamanda ailesini ve sonuçta toplumu etkilemektedir. Lekelenmeme hakkını daha etkili korumak için mevzuatımızda yapılabilecek değişiklikler gündemimizde yer almaktadır.” diye konuştu.

CEZAEVLERİNDEKİ VİRÜS SAYILARINI AÇIKLAMADI

Abulhamit Gül, cezaevlerindeki koronavirüs vakaları hakkındaki verileri Meclis’te de paylaşmadı. Gül, “Koronavirüs şüphesi bulunan hükümlü ve tutukluların hastane ortamında gözlem ve tedavileri tamamlanmadan ceza infaz kurumlarına gönderilmemesi uygulamasına da geçilmiştir. Sağlık Bakanlığı ile işbirliği halinde kurum dışı hastanelere sevklerinin koronavirüs riskini arttıracağı düşüncesiyle aile hekimi veya uzman doktor muayenesinin infaz kurumlarında yapılması temin edilmiştir.” demekle yetindi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin