MSB: ‘Fırat’ın doğusuna kara harekâtı başladı’

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) son dakika açıklaması geldi. Açıklamada, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Suriye Milli Ordusu, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Fırat’ın doğusunda kara harekâtına başladı.” ifadeleri kullanıldı.

EGM’den ‘kara propaganda’ açıklaması: 78 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı

Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı ‘Barış Pınarı Harekâtı’ üzerinden ‘kara propaganda’ yaptığı iddia edilen 78 kişi hakkında yasal işlem başlatıldığını duyurdu.

EGM’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Barış Pınarı Harekatı üzerinden ülkemiz aleyhinde kara propaganda yaparak halkı kin ve nefrete tahrik eden, güvenlik güçlerimizin itibarını zedelemek maksadıyla kaynaksız ve yalan paylaşımlarda bulunan, terör örgütü propagandası yaptığı görülen 78 şahıs ile ilgili gerekli yasal işlemlere başlanılmıştır.”

Roketli saldırısında 2 kişi öldü 5 kişi yaralandı

Operasyonun başladığı bugün Fırat’ın doğusundaki ateşlendiği belirtilen roketlerin Cerablus’ta yerleşim yerine düşmesi sonucu 2 kişi hayatını kaybettiği, 5 kişinin yaralandığı açıklandı.


ABD Başkanı Trump: Erdoğan Kürtleri ortadan kaldırmaya çalışırsa ben de onların ekonomisini ortadan kaldırırım

Beyaz Saray’da konuşan ABD Başkanı Donald Trump, CBS muhabirinin aktardığına göre “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kürtleri ortadan kaldırmaya çalışırsa ben de bu durumda onların ekonomisini ortadan kaldırırım” dedi. Trump, “Umarım Erdoğan mantıklı davranır ama Türkiye’nin Kürtlerle uzun süredir düşman olduğunu biliyorum” dedi.

“Sonsuz savaşlara son verilmesi gerektiğini” bir kez daha vurgulayan Trump, birçok kişinin Suriye’den çekilme kararına destek verdiğini söyledi.

Trump, Avrupa’dan gelen tutuklu IŞİD savaşçılarını ülkelerinin geri alması gerektiğini bir kez daha söyledi. ABD lideri, “IŞİD’lilerle ya Türkler ya da Kürtler ilgilenir diye düşündük” dedi. Trump, IŞİD’liler kaçarsa Avrupa’ya kaçarlar, oraya gitmek istiyorlar” dedi.

Trump, Barack Obama’nın PKK ile iş birliği yaptığını savunarak, bunun bir hata olduğunu, çünkü PKK’nın Türkiye’nin “ölümcül düşmanı olduğunu” söyledi.

ABD Başkanı, ülkesinin tarihinde yaptığı en büyük hatanın Orta Doğu’ya girmek olduğunu ifade etti.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın agresif paylaşımlarına da değinen Trump, “Sanırım Lindsey Orta Doğu’da 200 yıl daha kalmak istiyordu ve yüz binlerce asker daha yollamak istiyordu” diye konuştu.

Erdoğan’ı daha önce durdurduğunu söyleyen Trump, “sınırı aşarlarsa yaptırımlardan daha fazlasını uygularım” dedi ve ekle, “Onlar savaşmak istedi, o zaman böyle”.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin