Moody’s’ten sonra Fitch de uyardı: TL’deki değer kaybı Türk bankalarına yönelik riskleri artırıyor

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s de geçtiğimiz günlerde 20 Türk bankasının notunu indirmesinden sonra bankalara yönelik bir açıklamada kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten geldi. Fitch’ten yapılan açıklamada, “Lira’daki değer kaybı Türk bankalarına yönelik riskleri artırıyor” dendi.

Fitch’in raporunda, “Türk bankalarının sermaye pozisyonları, TL’deki değer kaybı, yükselen faiz oranları ve varlık kalitesindeki düşüşle zayıflayacak” ifadeleri yer aldı.

Fitch, “Kredi yeniden yapılandırılmasıyla ilgili sunulan yeni çerçeve, takipteki kredi kategorisine yük olarak gelecek” dedi.

Fitch raporunda, Türkiye’nin dış finansmanındaki zorlanmanın hükümetin yabancı para cinsinden destek sağlama gücünü zayıflatması durumunda kamu bankalarının negatif notlama baskısıyla karşı karşıya kalabileceğinin altı çizildi.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s de üç gün önce, Türkiye’deki 20 bankanın notunu indirmişti. Moody’s buna gerekçe olarak Türk lirasındaki değer kaybı ve fonlama imkanlarının azalma ihtimalini gösterdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin